fbpx
Grafik Tasarım Web Tasarım

Sitenizi Tasarlarken Göz Önünde Bulundurmanız Gereken Gerçekler


1.Kullanıcı dikkat süresi 12 saniyeden 9’a düştü

Kullanıcıların dikkatini üzerinizde tutmak için içeriklerinizi mümkün olduğu kadar kısa zamanda etmeniz gerekmekte. Hangi erişim aracını kullandığınız fark etmeksizin kendinizi anlatabilmek için çok kısa bir süreniz var ve bunu doğru bir şekilde değerlendirmek sizin sorumluluğunuz. Bu yüzden uzun içeriklerinizi bloglara saklamalı, kısa ve canlı içeriklerle dikkati sürekli üzerinize çekmeli ve sayfa yüklenme hızı gibi teknik sorunlarla kullanıcıyı asla muhatap etmemelisiniz.

2.İnternet kullanımının 3’de 2’si mobil cihazlar aracılığıyla gerçekleşmektedir.

Web sitenizin mobil uyumlu olması gerektiğini bilmeyen pek kalmadı artık. Google bile sıralama ölçütünde ön planda mobil sıralamayı koyuyor. Bugün web sitesi tasarımı denince akla ilk mobil uyumluluk geliyor. Özellikle iyi bir UI/UX çalışması ile web siteniz mobilde sadece düzgün görünmekten öteye gidip mobil kullanıcı kitlesine göre optimize olabilir. Bu tür bir çalışma için gerçekten ne yaptığını bilen bir tasarımcı ile çalışmanız gerekmektedir.

3.Listeleme yöntemi uzun paragraflardan daha etkili

Uzun uzun yazılar, alanınızla ilgili tüm anahtar kelimeleri bulunduran paragraflar SEO denildiğinde ilk akla gelen yöntem olarak biliniyor ancak gerçek bir kullanıcı için bu hiç de verimli bir yöntem değildir. Bunun yerine öne çıkarılmış başlıklar ile içeriği işlevsel parçalarına ayırmak okuyucu için işleri çok daha kolay hale getirir. 

4.Kullanıcı deneyimi için en demografik dağılıma göre optimizasyon büyük etkiye sahiptir.

Demografik farklara göre web sitesinin optimize olması beraberinde çok daha iyi bir kullanıcı deneyimi getirecektir. Kişiselleştirilmiş hedefleme çağımızın en önemli stratejilerinden birisidir ve kitleinizi ne kadar küçük parçalara ayırıp onlara göre optimize ederseniz kitlenizle o kadar iyi iletişim kurarsınız. Web sitesini tasarlarken bunu göz önünde bulundurmayan tek bir tip ile  kullanıcıların karşısına çıkarsanız pek çok kullanıcının ufak tefek sorunar yaşamalarına sebep olur ve kullanıcı deneyimi açısından sınıfta kalırsınız.

5.Kullanıcıların %70’i şirketleri blog yazıları sayesinde öğreniyor.

Blog, yeni müşterileri organik bir şekilde çekmenin harika bir yoludur. Kullanıcıları kendinize çekmek ve onlara kendinizi tanıtmak için besleyici ve işe yarar bir bilgileri onlarla paylaşın. Güzel ve kapsamlı bilgileri içeren blog sizin saygınlığınızı da artıracaktır. Alanınızla ilgili bilgililik seviyenizi göstererek kullanıcıları çekmek için mükemmel bir fırsattır.

6.Yeni gelen ziyaretçilerin yarısı ilk navigasyona bakıyor.

Yeni bir ziyaretçi nasıl bir sitede olduğunu anlamak için ilk olarak navigasyon menüsüne bakıyor ve oradan diğer kısımlara ilerliyor. Daha önce bahsettiğimiz zaman sınırını da hesaba katarsak navigasyonun dizaynı kullanıcının istediği yere en kolay ve hızlı şekilde ilerlemesini sağlamalı ve asla hantal olmamalıdır.

7.Günde yaklaşık 3 milyar Google araması gerçekleşmektedir.

İçerik hazırlarken en önemli önceliğiniz SEO olmalıdır. Anahtar kelimeler için araştırma yapmalı kullanıcıların aradığı bilgileri değerlendirmelisiniz. Bunu yaparken içeriği asla unutmamalı, her zaman kaliteli içerikler hazırlamalısınız. İyi bir içerik olmaksızın yapılan SEO çalışmasının tarihe karışmış bir yöntem olan milyon tane etiketle kullanıcıyı çekmeye çalışma çabasından farkı yoktur.

8.Video içeriklerin kullanıcıları ikna etme gücü diğer tüm iletişim araçlarından güçlüdür.

YouTube ile yükselen video içerik trendi her geçen gün daha etkili hale geliyor. Aynı anda çok daha fazla duyuya hitap ettiği için video iletişim araçları arasında en güçlüsüdür. Daha kısa sürede daha çok şeyi daha az yorarak aktarabilen bir yöntemi web sitenizde kullanmak kullanıcılarınızın ikna olma şansını oldukça artıracaktır.

Genel bir kanının oluşması için gereken süre yalnızca yarım saniyedir.

Yarım saniye kendinizi tam manasıyla anlatmak için yeterli bir süre değildir. Bu yüzden tüm iş tasarımınıza kalır. İlk izlenimin pozitif olması daha sonraki deneyime de pozitif yaklaşılmasını sağladığı için çok önemlidir.

10.İletişim bilgilerinin düzgünlüğü kullanıcıların çoğunluğu  için çok önemlidir.

İletişim bilgilerinin düzgün ve eksiksiz olması sizin için çok önemlidir. Düzgün iletişim bilgisine sahip olmayan bir şirkete güven duymak oldukça zordur. Pek çok kullanıcı bu sebeple siteyi terk eder. Eksik bilgi dahi sizin güvenilirliğinizi olumsuz yönde etkileyecektir

11.Kullanıcı yorumları neredeyse arkadaş referansı kadar etkilidir.

Kullanıcı yorumları bir ürünü alma kararı almadan önce bakılan ilk yerlerdendir. Buna önem vermeli ve ön plana çıkarmalısınız. Ürünlerinizin puanlarını öne çıkarın ve iyi puanlar almak için müşteri memnuniyetine önem verin.

12.Kullanıcıların neredeyse  tamamı ana sayfada ürün veya servis hakkında bilgi istiyor.

Kullanıcıların %86’sı ürün hakkında bilgiyi ana sayfada görmek istiyor. Hizmetiniz ya da ürününüz hakkında ilk izlenimi oluşmadan sitenizin diğer sayfalarına girme ihtimali oldukça düşüktür. Bu yüzden ürününüz hakkındaki ana başlıkları ana sayfada vermeniz gerekmektedir.

13.Renk paletinin belirli olması marka  tanınırlığını %80 artırır.

Belirli bir renk paletinde kalmak ve hep bunu kullanmak kullanıcıların zamanla sizi o renklerle bağdaştırmasını sağlar. Daha sonra karşılarına çıktığınızda tanıdık bir imaj çizerek daha pozitif bir hissyat yaratmış olursunuz. 

14.Her şeyi sitenin üstüne yığmak zorunda değilsiniz.

Tüm bilgileri en üstte vermeye çalışarak kullanıcıların kafasını karıştırmak yerine daha aşağılara yerleştirebilirsiniz. Kullanıcıların çoğu akıllı telefon aracılığıyla eriştiği için aşağı doğru sürüklemek bir yerlere tıklamaktan çok daha iyi bir deneyimdir.

Rekabetçi ve olasılıklarla dolu internet aleminde küçük gibi görünen ayrıntılar sizi diğerlerinden ayıran farkları yaratıyor. İlk bakışta fark edilmeyen küçük bir ayrıntı kullanıcının sizi seçmesine ya da sizden uzaklaşmasına sebep olabilir. Sitenize girip sizi seçmeyen bir müşteriye nedenini sorduğunuzda size net bir cevap da veremeyecektir. Bu tür soruların cevapları sadece bu konuda usta gözler tarafından algılanabilir. Kullanıcı deneyimini olabilecek en iyi seviyede tutup  her zaman kullanıcının penceresinden değerlendirmek sizi oldukça öne çıkaracaktır ancak sadece kullanıcının penceresi size doğru cevabı vermeye yetmeyebilir. Bu yüzden bu konuda uzman insanlarla çalışarak en baştan doğru bir tasarım yapmak işiniz için çok önemlidir.

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir