fbpx
E-ticaret Web Tasarım

Shopify Nedir? Ne İşe Yarar?

shopify-nedir

Online e-ticaret mağazası kurmaya yarayan Shopify, internet üzerinden satış yapmanıza yardımcı olur. E-ticaret web sitenizin kurulumu ve tasarımı için pratik ve güvenilir bir çözüm arıyorsanız, Shopify sizin için ideal platform. 175 farklı ülkede toplamda 1.75 milyon satıcı tarafından aktif olarak kullanılan Shopify, sunduğu çeşitli özellikler ve sağladığı kolaylıklarla rakiplerinden sıyrılmayı başarıyor. Shopify Türkiye pazarı için de e-ticaret yazılımları arasında şu an en iyiler arasında yer alıyor.

Neden Shopify?

Shopify’ın ne olduğunu ve ne işe yaradığını öğrendikten sonra, e-ticaret web sitesi kurulumu ve tasarımı konusunda neden Shopify’ı seçmeliyim, diye düşünüyor olmalısınız. Bu soruların cevabını Shopify sahip olduğu özelliklerle farkını ortaya koyarak veriyor. 

Bulut tabanlı bir servis olmasıyla birlikte tüm tarayıcılardan ve cihazlardan ulaşılabilir olan Shopify, yazılım hataları barındırmayarak e-ticaret web sitesi tasarımında kullanıcı kolaylığını artırmasıyla diğer platformların önüne geçiyor. Yazılım alanında güçlü olmanın yanısıra, güvenilir bir altyapıya sahip olduğu için diğer platformlardan farklı olarak yükleme hızıyla yine kendisini üst sıralara taşıyor. Sitenin kurulumu sonrasında geçeceğiniz özelleştirme ve geliştirme süreçlerinin yazılım konusunda deneyimsiz kullanıcılar için oldukça kolay olması da Shopify’ın ulaşılabilirliğini artırıyor. Yaşayabileceğiniz herhangi bir olası problem için de 7/24 ulaşılabilir destek sağlayan Shopify, müşteri memnuniyetini olabildiğince ön planda tutuyor. Bunun dışında, sürecin en başında planlanan paketleriyle net bir ücretlendirme sağlayıp sürpriz ek ödemelerin önüne geçiyor. 

Avantajları

 • Yazılım hataları barındırmaz,
 • Güvenilir bir altyapıya sahiptir,
 • Ek yazılım, tema ve arayüz çeşitliliği fazladır,
 • Kolay uygulama entegrasyonu sunar,
 • Ücretsiz mobil uygulama uyumluluğu taşır,
 • Kampanyalar için açılış sayfası tasarımı mevcut,
 • SEO parametrelerini destekler,
 • 7/24 ulaşılabilir destek – müşteri memnuniyetine öncelik verir,
 • Kurulum sonrası kolay kullanım ve geliştirme fırsatı sunar,
 • Yerleşik SSL sertifikası ile birlikte gelir,
 • PCI-DSS uyumludur, güvenli ödeme kolaylığı sağlar
 • Sabit fiyatlandırma düzeni ile harcama takibini kolaylaştırır,
 • Güvenilir ve hızlı dropshipping altyapısı sağlar. 

Dezavantajları

 • Sitenizde ihtiyaç duyabileceğiniz neredeyse her şeyi Shopify size sağlasa da, isteyebileceğiniz ek hizmet ve özellikler ekstra ücretlendirme demektir.  
 • Shopify sayesinde web sitesi kurulumu ve geliştirme konusunda fazla teknik bilgi gerektiren, yorucu veya vakit alan hiçbir şeyle siz uğraşmayacaksınız. Fakat bu durum kontrol eksikliği ile sonuçlanabilir. Kullandığınız pakete bağlı olarak kontrol çoğunlukla Shopify’dadır ve bu müdahale ve özelleştirme kabiliyetinizi kısıtlar.
 • Taahhüt–siteyi başka bir platforma taşıma zorluğu 

Shopify Kullanımı Dünya Çapında Neden Yaygın?

Kullanım Kolaylığı: Rakiplerine kıyasla kullanımı oldukça kolay olan Shopify, kullanıcılarına site kurulumu sonrasında gelişmiş teknik becerilere sahip olmadan siteyi kullanabilme, yerine göre geliştirip özelleştirebilme fırsatı sunuyor. Gelişmiş dropshipping altyapısıyla da olabilecek en hızlı ve kullanışlı şekilde e-ticaret siteniz üzerinden çeşitli stok risklerine girmeden satışınızı yapabilirsiniz. 

Yüksek Güvenlik ve Güvenilirlik: Uluslararası çapta hizmet veren bir platform olan Shopify, e-ticaret sitenizde karşılaşabileceğiniz problemlerin önlenmesi veya en kısa zamanda çözülebilmesi için devamlı destek ve iletişim sağlıyor. Bu da herhangi bir güvenlik kaynaklı sorun yaşamamanıza yardımcı oluyor. Bunun yanında, seçeceğiniz paketin ücreti dahilinde, ek ücret gerektirmeden yerleşik gelen SSL sertifikası sayesinde e-ticaret sitenizin güvenliğini sağlamış oluyorsunuz. Ödeme konusunda ise, PCI-DSS desteği sağlayarak kredi kartı ile gerçekleştireceğiniz ödemelerin de güvenliğinden emin olmanızı sağlıyor. 

Pazarlama Kolaylığı ve Desteği: Shopify’ın sahip olduğu terk edilen sepeti kurtarma özelliği sayesinde ödeme kısmından önce sepetini terk eden müşterilere hatırlatma e-postaları gönderebilir ve müşterilerinize kolaylık sağlayarak satış ihtimalinizi artırabilirsiniz. E-ticaret web sitenizde olacak sosyal medya entegrasyonları sayesinde müşterilerinizi Facebook, Instagram gibi farklı platformlara yönlendirip satışınızı çeşitli platformlar üzerinden destekleyebilirsiniz. Ayrıca, mobil uyumluluğu sayesinde mobil uygulama üzerinden sitenizin erişilebilirliğini artırabilirsiniz. 

Esneklik: Shopify’ın e-ticaret siteniz için geniş bir tema, arayüz, ve ek yazılım yelpazesi sağlar. Bu sayede sitenizi özelleştirme ve geliştirme konusunda esnekliğe sahip olursunuz ve kendi isteğiniz, ihtiyacınız doğrultusunda sitenizi şekillendirmiş olursunuz. 

Shopify Kullanımı Türkiye’de Neden Yaygın Değil?

 • Shopify’ın asıl ödeme entegrasyonu ShopifyPayments’dır. Fakat bu ödeme sistemi Türkiye’de desteklenmediği için sanal POS sağlayıcı sistemler aracılığıyla ödeme alınmaktadır. Bu sebeple de belli bir komisyon mevcuttur. Güvenli kart ödemesi söz konusu olduğunda her platformda bu komisyon ile karşılaşılacağından, bu durum Shopify’ mahsus değildir. Yani bu ek ücret aslında sadece ödemelerinizi daha güvenli bir hale getirebilmek için var.
 • Shopify paketlerini aylık ödeme düzeni üzerinden oluşturuyor. Ancak aylık ödeme sistemi pek de tercih edilen bir yöntem olmuyor. Bunun sebebi ise genellikle her ay ödemeyi düşünmemek oluyor. Fakat aylık ödeme düzeni ile her ay kullandığınız planı gözden geçirme şansınızın olduğunu ve bu ödemeyi sitenizin en iyi şekilde hizmet verebilmesi ve güvenliğinin en üst düzeyde tutulması için yaptığınızı da unutmamak gerek.
 • Shopify’ın Türkiye’de yaygın olmamasının bir başka sebebi ise yeni bir platform olması. E-ticaretin hızla yayılması ve gelişmesiyle birlikte e-ticaret web sitesi kurulumu, tasarımı da ilerleyip gelişen bir alan olmaya başladı. Yeni gelişen bir alan olması ve Shopify’ın adını yeni duyurmaya başlayan bir platform olması kullanıcıların tereddütle yaklaşmasına yol açabiliyor. Ancak bu platformu tanıyıp öğrendikten sonra ve kullanıcı deneyimlerine şahit olduktan sonra çoğu kullanıcı adayının tereddütleri ortadan kalkıyor.

Shopify Paket Ücretleri

Shopify’ı en kullanışlı yapan yönlerinden birisi de ölçeklendirilebilir olması. Yani Shopify ücretlendirmesi kademe kademe değişiklik gösteriyor. Farklı ölçeklerde planlanmış çeşitli paketlerle ihtiyacınıza en uygun planı seçmenize olanak sağlıyor.

Temel Plan: -Aylık ücreti 29$ ve satış komisyonu %2’dir. 

-2 kullanıcı hesabı yönetilebilir.

-Sınırsız ürün ve sınırsız depolama imkanı vardır.

-Ücretsiz SSL sertifikası dahildir. 

Standart Plan: -Aylık ücreti 79$ ve satış komisyonu %1’dir.

-5 kullanıcı hesabı yönetilebilir. 

-Sınırsız ürün ve sınırsız depolama imkanı vardır.

-Ücretsiz SSL sertifikası dahildir. 

Gelişmiş Plan: -Aylık ücreti 299$ ve satış komisyonu %0.5’tir.

-15 kullanıcı hesabı yönetilebilir.

-Sınırsız ürün ve sınırsız depolama imkanı vardır.

-Ücretsiz SSL sertifikası dahildir. 

Shopify Kullanımında Neden Byte’a Güvenmelisiniz? 

E-ticarette sitenizin kurulumu ve tasarımı en önemli unsurlardan birisi olacağı için sitenizin kurulumunda yetkinlik sahibi bir kişiden yardım almak büyük önem taşıyor. Türkiye’de kullanımı çok yaygın olmayan bir e-ticaret web sitesi platformu olan Shopify, her ne kadar kullanımı kolay bir platform olsa da kurulum aşamasında sonradan düzeltmenin uğraştırıcı ve masraflı olacağı hatalara yol açmamak adına bir yetkili tarafından kurulmalıdır. Byte, Shopify’ın Türkiye’deki yetkili satıcısıdır. Bizden alacağınız Shopify hizmetinin size bu konuda en yetkin ve deneyimli ekip tarafından sağlanacağına emin olabilirsiniz.

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir