fbpx
Dijital Pazarlama

Meme Marketing Nedir? Dijital Pazarlamada Nasıl Kullanılır?

Söz konusu sosyal medya pazarlaması olduğu zaman karşımıza birçok değişken trend ve yöntem çıkıyor. Meme’ler ise uzun zamandır hayatımızda olan, kendi içinde sürekli değişip yenilenen ve son zamanlarda önemi fazlasıyla artmış bir konsept. Sosyal medya kullanıcılarının neleri beğenip beğenmedikleri oldukça geniş bir yelpazede yer alıyor. Bu yüzden üretilen bir içerikle hedef kitleniz olan bütün kullanıcılara hitap etmek giderek zorlaşıyor. Meme’ler ise ortak kültür unsurları, diziler, filmler, kitaplar, viral videolar gibi birçok popüler kültür içeriği barındırarak oldukça geniş bir kitleye hitap ediyor. Çok hızlı değişen sosal medya trendlerine ayak uydurabilmesi ise hazırlanmasının epey kolay olmasından kaynaklanıyor. 

Dijital Pazarlamada Meme’lerin Yeri

Meme’ler farklı kavramları, tarzları ve davranışları kullanarak mizah ürünleri yaratan popüler kültür unsurlarıdır. Bu yüzden internet meme’leri dediğimizde, internette viral olan, belirli bir konsept veya stile sahip herhangi bir mizahi görüntü veya video anlamına gelir. Daha çok üzerinde kısa metinler bulunduran görsellerden oluşan meme’ler, anlık mizahı hedefler. Meme’lerin böylesine viral olmasının bir sebebi ise herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği bir içerik türü olmasıdır. Bu şekilde geniş bir kitleye hitap edebilen bu mizah ürünleri, dijital pazarlamada da gün geçtikçe daha büyük yer kaplamaya başlıyor. 

Neden Meme Marketing?

Düşük Maliyet 

Sosyal medyada oluşturabileceğiniz tüm içerikler arasında, meme’ler aklınıza gelebilecek en düşük maliyetli içeriklerdendir. Eğer yaratıcılığınıza güveniyorsanız, aynı zamanda fazla vakit de gerektirmez. Etkili bir meme pazarlaması için tek ihtiyacınız olan şeyler fikriniz, kullanacağınız şablon ve kullanacağınız herhangi bir dijital araç. Orijinal bir görsel oluşturmadan yalnızca bir başlık veya kısa bir metin ekleyerek mevcut görseller üzerinde yapabileceğiniz oynamalarla üretebileceğiniz meme’ler için herhangi bir tasarım becerisine veya bilgisine sahip olmanız da gerekmiyor. 

Yüksek Etkileşim

Meme’lerin popülaritesi genelde paylaşım oranlarına göre belirlenir. Eğer gerçekten hedef kitlenize hitap edip onlarda anlık mizah duygusu uyandırırken kendileriyle bağdaştırabilecekleri bir içerik sunarsanız, hazırladığınız içerik hedef kitleniz içerisinde daha fazla paylaşılıp bu kitlenin dışına çıkacaktır. İçeriklerinizi hazırlarken 75/25 veya 80/20 kuralları gibi içeriklerinizin daha az bir kısmının (%20-25) markanız ve ürününüzler alakalı olurken geri kalan kısmının (%75-80) eğlence ve mizah gibi etkileşim odaklı içerikler olmasını sağlayan stratejiler izleyebilirsiniz. 

Akılda Kalıcılık

Gün içinde sosyal medyada geçirdiğimiz uzun zaman içerisinde yalnızca dikkatimizi çekip gözümüze takılan, bizi güldüren ve çoğunlukla arkadaşlarımızla paylaştığımız içerikleri hatırlıyoruz. Eğer gerçekten iyi bir meme içeriği sunduysanız, kullanıcıların markanızı hatırlama olasılığı da böylelikle artmış oluyor. Meme’lerinizi beğenen tüm kullanıcılar potansiyel müşteri olmayacak olsa da, markanızı hatırlayacak ve dolayısıyla tanınırlığınız artacaktır. 

Nasıl Başarılı Bir Meme Marketing Stratejisi Geliştirebilirim?

Hedef Kitlenizi Tanıyın

Hedef kitlenizi iyi tanımak tüm pazarlamacılar tarafından verilen ve çok önemli olan, geleneksel pazarlama ipuçlarından biridir. Kullandığınız pazarlama aracı ne olursa olsun hitap etmeyi planladığınız kitleyi iyi tanımanız gerekir. Nasıl içeriklerden hoşlanıyorlar, hangi yaş grupları ağırlıklı, nasıl içerikler onları güldürüyor gibi soruları cevaplamadan çıkacağınız her türlü pazarlama yolculuğu etkisiz olacaktır. Hedef kitlenizle alakalı olmayan bir içerik oluşturursanız, yeterli etkileşim alamayabilirsiniz. Kitlenizi anlamak ve neyle ilişki kurabileceklerini bilmek size yüksek bir etkileşim sağlayacaktır.

Basitlikten Yana Olun

Meme’lerinizi karmaşık hale getirmeyin, basit tutun. Her meme şablonunun basit bir formatı vardır ve genellikle olması gerektiğinden daha karmaşık hale getirilen meme’ler yeteri kadar etkileşim almaz. Yaratıcılığınız ve anlaşılabilirliğiniz arasındaki çizgiyi ayarlarken oldukça dikkatli olmalısınız. İçeriğinizi basit tutmaya çalışırken yaratıcılığınızın da zarar görmemesine dikkat etmelisiniz. 

Olabildiğince Geniş Kitleye Hitap Etmeye Çalışın

Meme’lerinizi hazırlarken hedef kitlenizi belirledikten sonra bu sınırı keskin bir şekilde çizmediğinize dikkat etmelisiniz. Fazla niş bir kitleye hitap edebilecek içerikler alacağınız etkileşim oranlarını olumsuz yönde etkileyebilir. İçeriklerinizin geniş bir kitlenin kendileriyle bağdaştırabileceği ve onların mizahına hitap edebileceği içerikler olması gerekiyor. Fakat bunu yaparken belli kesimlere karşı ofansif olmamak konusunda da oldukça dikkatli olmalısınız. Toplumsal konulara karşı olan hassasiyetinizi koruyacak bir çizgide ilerlemek sizi riskten uzak tutacaktır.  

Trendleri Takip Edip Kendinize Uyarlayın

Yüksek etkileşim almanıza yardımcı olan meme pazarlama stratejilerinden biri, trend olan meme’ler üzerinden içerik oluşturmaktır. Konu meme’ler olduğunda her zaman birden çok trend olacaktır. İçerik pazarlama stratejinize göre içlerinden size en uygun olanı seçip kendinize uyarlamaya çalışın. Bu sırada uyarlamayı başarılı şekilde yaptığınıza da emin olmalısınız, trendlere uyum sağlamak adına kendi markanızın çizgisinden şaşmamaya da dikkat etmeniz gerekiyor.

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir