fbpx

Dijital Pazarlama Kampanyaları (Digital Marketing Campaigns) - Dijital pazarlama kampanyaları, çevrimiçi reklamcılığı ifade eder. Dijital pazarlama kampanyaları, PPC (PayPerClick) ve içerik pazarlaması gibi çeşitli reklam türlerini içerebilir. Pazarlamacılar, tüketicilerle etkileşim kurmak, satışları dönüştürmek, web sitelerine trafik çekmek ve geliri artırmak için pazarlama kampanyalarını stratejik olarak planlar. Pazarlama kampanyaları, şirket/pazarlama hedeflerine ulaşmak için kullanılır ve kampanya başarısı için bir veya daha fazla dijital pazarlama kanalı içerir.

Dijital Pazarlama Kanalları (Digital Marketing Channels) - Dijital pazarlama kanalları, arama motorları, web siteleri, mobil uygulamalar, e-posta, sosyal medya vb. gibi dijital reklam kaynaklarını ifade eder. İnternet gibi dijital teknolojiler, mal ve hizmetleri pazarlamak için kullanılır. Dijital pazarlama kanalları, pazarlamacıların kitleleri hedeflemesine, marka bilinirliği oluşturmasına ve satışları artırmasına olanak tanır.

Dijital Pazarlama Metrikleri (Digital Marketing Metrics) - Dijital pazarlama metrikleri, bir pazarlamacının veya pazarlama ekibinin pazarlama kampanyası başarısını ölçmek ve izlemek için değer kullanımını ifade eder. Pazarlamacılar, kampanya sonuçlarını izlemek için çeşitli araçlar kullanır. Veriye dayalı dijital pazarlama metrikleri arasında web trafik kaynakları, olası satış başına maliyet, marka bilinirliği, geri dönen ziyaretçiler, web sitesi trafiği olası satışları, çevrimiçi dönüşüm oranları, müşteri yaşam boyu değeri ve tıklama oranı yer alır.

Dijital Pazarlama Nitelikli Müşteri Adayı (DMQL) - Dijital pazarlama nitelikli müşteri adayı, onları olası bir satış olarak sınıflandıran özelliklere ve kriterlere sahip olan bir tüketici veya işletmeyi ifade eder. DMQL'ler pazarlamacının markasına, ürününe veya hizmetine ilgi gösterir. İlgi, bir pazarlamacının web sayfası aracılığıyla bir ürün hakkında bilgi edinmek olabilir. Pazarlamacılar, olası satışın kalitesini ve tüketicinin/işletmenin satın alma döngüsünde nerede olduğunu belirlemek için bir metrik kullanarak olası satışları puanlar.

Dijital Pazarlama Önerisi (Digital Marketing Proposal) - Dijital pazarlama teklifi, bir işletme veya satış görevlisi tarafından bir tüketiciye sağlanan bir marka, ürün veya hizmet bilgileri ve fiyatlandırma anlamına gelir. Dijital pazarlamada, bir tüketicinin veya işletmenin satın almakla ilgilendiği ürün ve hizmetler hakkında belirli bilgiler ve fiyatlandırma sağlamak için bir teklif kullanılır. Teklifler, bir satışa yol açmak için kullanılır. Pazarlamacılar veya bir satış görevlisi, belirli bir zaman dilimi için tekliflerini onurlandıran bir son kullanma tarihi içeren bir teklif hazırlayacaktır.

Dijital Pazarlama Otomasyonu (Digital Marketing Automation) - Dijital pazarlama otomasyonu, pazarlama eylemlerini otomatikleştirmek için tasarlanmış mevcut yazılımları ifade eder. Pazarlamacılar genellikle e-posta kampanyaları, sosyal medya ve diğer web sitesi eylemleri gibi tekrarlayan görevleri otomatikleştirir. Pazarlama otomasyonu ile iş görevleri daha yönetilebilir olurlar ve daha az zaman alırlar. Pazarlama otomasyonu, çevrimiçi işletmelerin satın alıp satmasına ve tüketicileri müşterilere dönüştürmesine olanak tanır.

Dijital Pazarlama Panosu (Digital Marketing Dashboard) - Dijital pazarlama panosu, pazarlamacılara çevrimiçi pazarlama faaliyetleriyle ilgili değerli bilgiler sağlayan bir yazılımı ifade eder. Dijital pazarlama faaliyetleri birden fazla kanalı kapsar. Gösterge tabloları, olası satış yaratma istatistiklerine ve aylık hedeflere yönelik ilerlemeye odaklanır.

Dijital Pazarlama Planı (Digital Marketing Plan) - Dijital pazarlama planı, yapılandırılmış bir dijital pazarlama tanıtım planını ifade eder. Plan stratejiktir ve markayı, ürünleri ve hizmetleri tanıtmak için kullanılır. Dijital teknolojiler, en iyi dönüşüm oranı için pazarlamacının ideal hedef kitlesine tanıtım yapmak için kullanılır.

Dijital Pazarlama Raporu (Digital Marketing Report) - Dijital pazarlama raporu, pazarlamacılar tarafından kampanya içgörüsü için temel metrikleri izlemek için kullanılan bir raporu ifade eder. Dijital pazarlama raporları, pazarlamacıların kampanyalarının güçlü ve zayıf yönlerini etkili bir şekilde ölçmelerine yardımcı olur. Pazarlamacılar, hedeflerini ve pazarlama hedeflerine ulaşmak için kullanılan çabaları içerebilir. Raporlar, toplam pazarlama erişiminin %x oranında artması ve doğrudan site trafiğinin %x oranında artması gibi çeşitli verileri içerebilir. Grafikler ve grafikler de eğilimleri ve bağlamı göstermek için kullanılır. Kaynağa, sayfa görüntülemelerine, pazarlama erişimine vb. göre olası satışların tümü izlenebilir ve görselleştirilebilir. Pazarlama kampanyaları SEO, sosyal medya, PPC ve e-posta pazarlama kampanyaları ile ayrılabilir.

Dijital Pazarlama Reklamcılığı (Digital Marketing Advertising) - Dijital pazarlama reklamcılığı, dijital teknolojileri pazarlama ile ilişkilendirmek için kullanılan bir terimi ifade eder. Pazarlamacılar, markayı, ürünleri ve hizmetleri tanıtmak için dijital pazarlama reklamcılığına girerler. Çoğu zaman, terim çevrimiçi ve cep telefonu pazarlamasına atıfta bulunur. Dijital pazarlama reklamcılığına genellikle dijital pazarlama denir.