fbpx

B2C Dijital Pazarlama (B2C Digital Marketing) - B2C Dijital Pazarlama, “işletmeden tüketiciye” kısaltmasını ifade eder. B2C dijital pazarlama, pazarlamacıların ürün ve hizmetleri tüketicilere tanıtmak için kullandıkları taktikleri ve en iyi uygulamaları ifade eder. İçerik pazarlaması, afiş pazarlaması ve blog oluşturma gibi çevrimiçi reklam vermenin farklı yolları vardır. İşletmeler, tüketici kitlelerine ulaşmak için B2C dijital pazarlamayı kullanır.

Backlink - Backlink, başka bir web sitesine köprülenmiş bir bağlantıyı ifade eder. Bir HTML Href Kodu iki bağlantıyı birbirine bağlar. Güçlü geri bağlantılara sahip siteler Google tarafından daha üst sıralarda yer alır. Konsept, yerleşik ve güvenilir web sitelerine geri bağlanan web sitelerinin daha yüksek sıralama potansiyeli sunmasıdır. Google otoritesi, geri bağlantılar aracılığıyla kazanılır. Geri bağlantılara ayrıca incoming bağlantılar, inbound bağlantılar, in bağlantılar ve inward bağlantılar denir. Bağlantılar, bir web sitesine veya web sayfasına gelen bağlantılardır.

Bağlantı Metni (Anchor Text) - Bağlantı metni, bir köprüdeki tıklanabilir sözcükleri ifade eder. Bağlantı metni, SEO uygulamalarında Google'da bir sıralama sinyali olarak kullanılır. Köprü, ekranı ağdaki başka bir belgeye veya siteye bağlayan linki sağlar. Arama motoru ve kullanıcılar, köprü bilgileri aracılığıyla bağlantının hedefi hakkında bilgi toplayabilir.

Bağlantı Profili (Link Profile) - Bağlantı profili, bir web sitesine yönlendirilen geri bağlantıların kümülatif gruplandırılmasını ifade eder. Bir web sitesinin gücü ve arama motorlarına olan güveni gibi farklı yönlerini belirlemek için bir bağlantı profili kullanılır. Bir sitenin konusu ve içeriği için de kullanılabilir. Google gibi arama motorları, sitelerin arama sonuçlarında nerede sıralandığını belirlemeye yardımcı olmak için bağlantı profillerini kullanır. Bağlantıların SEO sıralaması alabilmesi için güvenilir olması önemlidir. Örneğin, bir web yöneticisinin güvenilmeyen, yetişkinlere uygun içeriğe sahip veya spam içerikli sitelerden çok sayıda bağlantısı varsa, bağlantı profili, Google'ın siteyi itibarlı sayması için yeterli güce sahip olmayacaktır.

Benzer Kitleler (Lookalike Audiences) - Benzer hedef kitle, pazarlamacıların Facebook reklam hizmetiyle hedef kitleleri hedeflemesi için bir seçeneği ifade eder. Pazarlamacılar e-posta listelerini veya Facebook hayranlarını vb. kullanabilir ve pazarlamacının sağladığı listeden Facebook, pazarlamacının reklamını görüntülemek için üyeleri arasındaki ortak özellikleri sıralayacaktır.

Benzersiz Değer Teklifi (Unique Value Proposition) - Eşsiz satış teklifi olarak da adlandırılan benzersiz değer teklifi, sunulan varlığı, potansiyel müşterinin veya müşterinin ihtiyaçlarına yönelik çözümleri ve şirketi en iyi seçim yapan şeyi açıklayan açık ifadeyi ifade eder. Tüm pazarlamacıların açılış sayfalarında benzersiz bir değer teklifi görüntülenmelidir.

Beyaz Şapka Pazarlama (White Hat Marketing) - Beyaz şapka, etik pazarlama uygulamalarını tanımlamak için kullanılan bir pazarlama terimini ifade eder. Terim, arama motoru optimizasyonu terminolojisinde kullanılır ve arama motorlarını manipüle etmek için etik olmayan uygulamalara girişmeyen optimizasyon stratejileri, teknikleri ve taktiklerinin kullanımına atıfta bulunur. Beyaz şapka pazarlama, tüm arama motoru kurallarına ve politikalarına tamamen uyar.

Bilgi Boşluğu (Knowledge Gap) - Bilgi açığı, diğer zenginlik biçimleri gibi bilginin bir sosyal sistem aracılığıyla her zaman eşit olarak dağıtılmadığı hipotezini ifade eder. Başka bir deyişle, orta sınıf ve üst sınıf gibi sektörler, alt sınıftan daha iyi yayınlanmış medya bilgisine sahip olacaktır. “Boşluk” bilgi, eksiklik veya daha fazla bilgideki boşluktur.

Bin Gösterim Başına Maliyet – BGBM (Cost Per Thousand – CPM) - Dijital pazarlama teriminde Bin Gösterim Başına Maliyet (CPM), 1.000 için Romen rakamını temsil eder. Pazarlamacılar, 1000 gösterim başına bir çevrimiçi reklamın maliyetini ölçmek için BGBM'yi kullanır. Gösterim, reklamın bir web sayfasında görüntülenme sayısını ifade eder. Pazarlamacılar, bir anahtar kelimeye veya anahtar kelime öbeklerine teklif vermek için BGBM'yi kullanabilir.

Bing Reklamcılığı (Bing Advertising) - Bing reklamcılığı, bir Bing platform hizmetini ifade eder. Hizmet, Bing, MSN ve Yahoo! Arama motorlarında tıklama başına ödenen reklamı sağlar. Pazarlamacılar, anahtar kelimelere ve anahtar kelime öbeklerine teklif verir. Reklamverenler coğrafi bölgelere, gün ve saate ve demografiye odaklanan reklamlar oluşturabilir.