fbpx

Oturum (Session) - Oturumlar, bir eylem ölçümünü ifade eder. Web analitiğinde, bir oturum veya site ziyareti, bir ziyaretçinin bir sitede etkileşimde bulunmak için harcadığı zamanı ifade eder. Google Analytics'te oturum, Google'ın varsayılan olarak 30 dakikaya ayarladığı, ziyaretçi site etkileşimini ölçen bir ölçümdür. Oturumlar ayrıca operasyonel analitiklere ve kullanıcıya özel tavsiyelerin sağlanmasına atıfta bulunur. Bir oturumu tanımlamanın en yaygın iki yöntemi, kullanıcı etkinliğine dayalı zaman odaklı yaklaşımlar ve istenen sayfalar zincirine dayalı gezinme tabanlı yaklaşımlardır.

Oturum Kaydı (Session Recording) - Oturum kaydı, Servicer QS veya Desktop QS için bir VDA'da barındırılan herhangi bir kullanıcı oturumunun ekran etkinliğini kaydetme yeteneğini ifade eder. Oturum kaydı, kurumsal politikaya ve mevzuata uygunluğa tabi olarak her türlü bağlantıda gerçekleştirilebilir. Kayıtları, katalogları ve daha sonra oynatmak üzere arşiv oturumlarını kaydeden oturumlar.

Özel Blog Ağı (PBN – Private Blog Network) - PBN, özel blog ağının kısaltmasını ifade eder. PBN, bir bağlantı ağı olarak bilinir. Özel blog ağı, birbirine bağlanan özel web sitelerinin bir koleksiyonudur. PBN, ağlar, bir web sitesinin bağlantı profiline bağlantılar ekleyerek arama motorlarını manipüle etmek amacıyla oluşturulduğundan, onaylanmış bir Google SEO taktiği değildir.

Özellik Snippetleri (Feature Snippets) - Özellikler snippet'i, arama sonuçlarına yerleştirmek için Google tarafından çekilen bir web sitesi bilgisi parçasını ifade eder. Bilgiler özetlenmiştir ve yaygın ve basit sorgulara hızlı yanıtlar göstermek üzere tasarlanmıştır. Öne çıkan snippet'ler, kaynağa bir bağlantı ile arama sonuçlarının en üstündeki ekrana atıfta bulunur. Google, ilgili bilgileri yetkili bir siteden programlı olarak alır. Öne çıkan snippet'ler genellikle "_____ nedir?" gibi soru sorguları için görüntülenir.

Pinterest Pazarlama - Pinterest pazarlaması, Pinterest sosyal medya platformunda pazarlamayı ifade eder. Reklamcılar platforma görseller yerleştirir ve “Pinners” adı verilen kullanıcılar, daha sonra kullanmak üzere bağlantılar, açıklamalar ve görseller içeren pinleri çeşitli panolara kaydeder. Pazarlamacılar, tüketicilerin ürünlerini sosyal medya platformu aracılığıyla keşfetmeleri için resimler ve bağlantılar içeren "pinler" yükleyebilir. Pinterest'in 200 milyondan fazla aktif kullanıcısı var. Pinterest kullanıcılarının yüzde 98'i, Pinterest'te keşfettikleri yeni şeyleri denediklerini iddia ediyor. Araştırmalar ayrıca Pinterest kullanıcılarının yüzde 39'unun aktif alışverişçi olma olasılığının, piner olmayanlara göre daha yüksek olduğunu gösteriyor; ve Pinterest kullanmayan alışveriş yapanlardan yaklaşık yüzde 29 daha fazla harcama yapıyor.

Pinterest Reklamcılığı - Pinterest reklamcılığı, Pinterest sosyal medya reklam hizmetini ifade eder. Sosyal medya platformu, pazarlamacılara reklamları görüntülemek için ödeme seçeneği sunar. Pinterest reklamları normal Pinlere benziyor, yalnızca daha geniş bir Pinterest hedef kitlesine gösteriliyorlar. Pinners olarak da adlandırılan Pinterest kullanıcıları, daha sonra tekrar ziyaret etmek için pinleri çeşitli panolara kaydedebilir. Pin, tanıtılan bir pin olduğunda, kullanıcının takipçileri de reklamı kendi özet akışlarında görür.

Potansiyel Müşteri Yaratma(Lead Nurturing) - Müşteri adayı yetiştirme, satış hunisindeki potansiyel bir müşteriyi ifade eder. Tüketici, işletmeye veya markaya ilgi gösterdiği için lider olarak kabul edilir. Tüketicinin ürün veya hizmete olan ilgisi/iletişim yoluyla satın alma niyeti mevcuttur. İletişim bir aramayı, çevrimiçi form doldurmayı veya e-postayı içerir.

Reddit Pazarlama (Reddit Marketing) - Reddit pazarlaması, pazarlamacıların bağlantıların, içeriğin sunulmasıyla ağ oluşturmasına ve Reddit kullanıcılarıyla görüşmeleri sürdürmesine olanak tanıyan çevrimiçi bir platformu ifade eder. Pazarlamacılar markalı AMAS oluşturabilir - Bana her şeyi sorabilir, Reddit reklamları oluşturabilir ve siteye dahil olabilir. Reddit, çeşitli ilgi alanları hakkında bilgi arayan girişimciler, işletmeler ve bireylerden oluşan bir topluluktur. Reddit pazarlaması, topluluk katılımı, reklamcılık ve soru ve cevaplarla nişlerinin ustası olma yoluyla istekli bireylere ulaşmak isteyen pazarlamacılar içindir. Reddit, ABD'de en çok ziyaret edilen dördüncü sitedir.

Rekabet Analizi – Competitive Analysis - Rekabet analizi, bir işletmenin ve rekabet ortamının analizini ifade eder. Dijital pazarlamada rekabet analizi, çevrimiçi rakiplerin analizini ifade eder. Bu analiz, rakiplerin güçlü ve zayıf yönlerini içerir. Pazarlamacılar ayrıca kendi güçlü ve zayıf yönlerini de analiz edebilirler. Demografi ve tüketicilerin pazar istekleri, konum iyileştirme için pazar yeri iş stratejileri, pazarlamacının veya işletmenin yeni pazarlara girmesini engelleyen engeller ve rakiplerin ve tüketicilerin işletmenin pazardaki yerini yok etmesini engelleyen caydırıcılar.

Reklam Uzantıları (Ad Extensions) - Reklam uzantıları, bir Google AdWords reklamına ilişkin ek bilgileri ifade eder. Bu ek bilgiler şirket adresi, açıklamalar, fiyatlandırma, incelemeler, tıkla ve ara, site bağlantıları ve uygulama indirmeleri şeklinde olabilir. Daha uzun reklamlar, arama sayfalarında reklam görünürlüğünü artırır ve genellikle daha yüksek bir tıklama oranı oluşturur.