fbpx

Gizli Semantik İndeksleme (LSI – Latent Semantic Indexing) - LSI, gizli anlamsal indekslemenin kısaltmasını ifade eder. Gizli anlamsal indeksleme, bir metnin konusunun daha iyi anlaşılmasını yapılandırmak için kelimeler ve ifadeler arasında bir bağlantı oluşturan bir arama motoru indeksleme yöntemidir. LSI, arama motorlarına sorgulara daha iyi sonuçlar sağlama yeteneği sağlar.

Gökdelen Tekniği (Skyscraper Technique) - Gökdelen tekniği, içeriği kaliteli geri bağlantılara dönüştürmek için bir sistemi ifade eder. Skyscraper tekniği Backlinko'dan Brian Dean tarafından oluşturuldu ve daha fazla trafik oluşturmak için kullanılıyor. Gökdelen tekniği ile pazarlamacılar, popüler trendleri, konuları ve işlerinin konu alanlarına özgü mevcut içeriğin iyi karşılanmış parçalarını araştırırlar. Pazarlamacı daha sonra benzer bir mesaj ileten yeni ve bilgilendirici parçalar yazar. Parçalar yayınlandıktan sonra, pazarlamacı, parçalarının onaylanması için benzer içerikle bağlantı kuran net kullanıcılara ulaşır. Bu teknik, konuyla ilgili mevcut bir talep olduğu, izleyicilerin hazır olduğu ve bir sıralama potansiyeli olduğu için işe yarayabilir.

Google Algoritması (Google Algorithm) - Google algoritması, Google arama motorlarının web sitelerinin arama sonuç sayfalarında nerede konumlanacağını belirlemesi için tasarlanmış matematiksel bir sistemi ifade eder. Algoritma aynı zamanda “Çekirdek” algoritması olarak da adlandırılır. Google, algoritmayı yılda yaklaşık 500 ila 600 kez veya günde iki kez günceller. Güncelleme ile web sitesi pozisyonları günden güne dalgalanma gösterebilir. Google'ın gerçek algoritması gizli tutulur, böylece web yöneticileri ve pazarlamacılar daha yüksek sıralamalar elde etmek için sistemi manipüle edemezler. Google, web yöneticilerine ve pazarlamacılara, arama sonucu sayfalarında nasıl daha yüksek görüneceklerine ilişkin yönergeler sağlar.

Google Analytics - Google Analytics, bir Google yazılım platformunu ifade eder. Google tarafından oluşturulan yazılım, pazarlamacıların Google Marketing Platform aracılığıyla web sitesi kullanıcılarının neredeyse tüm yönlerini analiz etmeleri için tasarlanmıştır. Buna web sitesi trafiği, kullanıcı ölçümleri, dönüşümler, geçmiş veri karşılaştırmaları dahildir ve her pazarlama kanalının etkinliği Google Analytics araçlarıyla yönetilebilir.

Google Arama Konsolu (Google Search Console) - Google arama konsolu, web yöneticilerinin kullanabileceği ücretsiz bir Google aracını ifade eder. Google arama konsolu daha önce Web Yöneticisi Araçları olarak biliniyordu. Google arama konsolu, pazarlamacıların verileri analiz etmeleri ve sitelerinin nasıl performans gösterdiğini belirlemeleri için çeşitli alanlar içerir. Arama konsolu, trafiği ölçmediği için Analytics'ten farklıdır. Konsol, bir sitenin arama sayfalarında görünürlüğünü ve Google tarayıcı botları tarafından dizine eklenebilirliğini sağlar. Metrik arama konsolu, TO'yu, dizine eklenen site sayfalarının sayısını, ölü bağlantıları ve daha fazlasını ölçer.

Google Benim İşletmem (Google My Business) - Google My Business, pazarlamacıların bir Google işletme sayfası oluşturmasına olanak tanıyan bir Google platformunu ifade eder. Pazarlamacılar, arama sayfaları sonuçlarında, konum aramalarında, harita paketlerinde ve daha fazlasında görünecek bilgileri girebilir. Şirket adı ve bilgileri, web sitesi bağlantısı, çalışma saatleri ve incelemeler de Google platformu üzerinden yönetilmektedir. Google My Business, şirket adı tarayıcıya yazıldığında şirket bilgileri Google Arama Sonuçlarında göründüğü için yerel SEO kampanyaları için idealdir.

Google Panda - Google Panda, bir web sitesinin sayfa içeriğinin kalitesini daha iyi analiz etmek için oluşturulmuş bir Google algoritması güncellemesini ifade eder. Google Panda güncellemesi ilk olarak Şubat 2011'de yayınlandı. Google, sürümü periyodik olarak güncellemeye devam ediyor. Güncelleme, sayfa ve site içeriğinin sorgularla alakalı olup olmadığını belirler. Ayrıca site sıralamalarını sayfa içeriğinin kalitesine göre ayarlar. Algoritma artık Google'ın temel arama algoritmasına asimile edilmiştir ve içerik kalitesini gerçek zamanlı olarak değerlendirme yeteneğini içerir.

Google Penguen (Google Penguin) - Google Penguin, bir Google algoritma güncellemesini ifade eder. Algoritma güncellemesi, arama sonucu sorgularını daha spesifik olacak şekilde yeniledi. Algoritma, motorlarda bir arama yapıldığında Google'ın bir kullanıcının konumunu belirlemesine olanak tanır. Örneğin, bir kullanıcı "Starbucks" için bir arama girer. Sonuçlar, en yakın Starbuck restoranlarını kullanıcının konumuna çeker. Algoritmanın yerel iş yaratma ve kullanıcılara kolaylık sağlama konusunda güçlü bir etkisi vardır.

Google Reklamları (Google Ads) - Google Ads, Google çevrimiçi reklamcılık hizmetini ifade eder. Google AdWords, pazarlamacıların Google arama sayfaları ve onların görüntülü reklam ağları aracılığıyla tüketicilere ulaşmasına olanak tanır. Reklam verenler, anahtar kelimelere ve anahtar kelime öbeklerine teklif verir. Hizmet, pazarlamacılara, Google arama sayfaları sonuçlarında veya Google'ın ortak web siteleri ağında gösterilecek reklamları görüntülemek için anahtar kelimelere teklif vermek gibi pazarlama hedeflerine ulaşmaları için farklı stratejiler sağlar.

Google Sinekkuşu (Google Hummingbird) - Google Hummingbird, Google arama algoritmasının ilk kapsamlı revizyonuna verilen bir endüstri takma adını ifade eder. Bu revizyon, Google'ın kullanıcı arama sorgularını tamamen yorumlama şeklini değiştirdiği için Panda ve Penguin'den farklıydı. Güncellemeden önce, kullanıcılar çoğunlukla belirli anahtar kelime eşlemelerine dayalı arama sayfaları sonuçlarına sahip olacaktı. Güncellemeden bu yana, Google arama kullanıcıları, anahtar kelime aramalarına dayalı olarak kesin bir arama yapıyor. Örneğin, “buharlı pişirici kullanmadan sebzeler nasıl buharda pişirilir” araması, arama ifadesi ile doğrudan ilgili sonuçlar verecektir. Güncellemeden önce, sonuçlar sebzeleri bir buharlı pişiricide buharda pişirmenin yollarını içermiş olabilir.