fbpx

Dijital Pazarlama (Digital Marketing) - Dijital pazarlama, pazarlama tekniklerini İnternet gibi dijital teknolojilerle ilişkilendirmek için kullanılan bir terimi ifade eder. Terim, SEO, CRO, PPC, blog oluşturma, web tasarımı, içerik pazarlaması ve diğer tüm çevrimiçi pazarlama biçimleri gibi çevrimiçi pazarlama uygulamaları için kullanılır. İnternette reklamlarla video akışı da bir dijital pazarlama biçimi olabilir.

Dijital Pazarlama Araçları (Digital Marketing Tools) - Dijital Pazarlama Araçları: Dijital pazarlama araçları, pazarlamacıların hedeflenen, ölçülebilir iletişimlerle tüketicilere ulaşmasını sağlayan belirli dijital medya-bilgisayar yazılımı teknolojisini ifade eder. Dijital pazarlama araçları arasında SEO, etkileşimli çevrimiçi reklamlar, mobil pazarlama, isteğe bağlı e-posta ve sponsorluklar ve bağlı kuruluş pazarlaması gibi çevrimiçi ortaklıklar bulunur. Web analitiği, dijital pazarlama araçlarının kullanımıyla birleştirilir ve kampanya sonuçlarını izlemek ve görselleştirmek, veri toplamak ve pazarlamacıları kullanıcıların çevrimiçi etkinlikleri, IP adresleri ve arama anahtar kelimeleri hakkında bilgilendirmek için kullanılır. Pazarlamacılar, dijital pazarlama araçlarını ve web analitiğini birleştirerek, hedeflenen bir pazarlama kampanyası oluşturmak için toplanan bilgileri daha iyi kullanabilir.

Dijital Pazarlama Hedefleri (Digital Marketing Goals) - Dijital pazarlama hedefleri, ürün ve hizmetlerin spesifik, nicel ve etkileşimli pazarlaması için kullanılan bir terimi ifade eder. Pazarlama, tüketicileri belirlemek ve onlara ulaşmak için dijital teknolojileri kullanır. Tüketicileri müşteriye dönüştürmek, marka ve müşteri sadakati oluşturmak. Marka bilinirliğinin artması, müşterilerle etkileşim ve artan satışlar ile pazarlamacılar hedeflerine ulaşır.

Dijital Pazarlama Hizmetleri (Digital Marketing Services) - Dijital pazarlama hizmetleri, bir dijital pazarlama şirketini veya sağlayıcısını ifade eder. Dijital pazarlama hizmetlerine genellikle SEO hizmetleri, şirketler veya sağlayıcılar denir. Web siteleri, SEO, PPC, içerik pazarlaması ve sosyal medya gibi dijital kanallar aracılığıyla işletmeleri çevrimiçi olarak tanıtmak için çevrimiçi pazarlama uzmanlarıdır.

Dijital Pazarlama Hunileri (Digital Marketing Funnels) - Dijital pazarlama hunileri, beş aşamalı bir tüketici satın alma sürecini ifade eder. Beş aşama; marka, ürün veya hizmete maruz kalma; keşif; değerlendirme; dönüştürme ve müşteri ilişkileri - elde tutma ve sadakati içerir. Maruz kalma, SEO, içerik pazarlaması, afişler, PPC ve aşağıdakileri/topluluğu içerir. Keşif, tüketicilerin markayı, ürünü veya hizmeti bulduğu zamandır. Dikkate alma, tüketicilerin bir satın almayı düşünmeye başladığı zamandır. Dönüşüm, satın almadır ve müşteri ilişkisi, pazarlamacının marka tutma ve marka sadakati yaratma takibidir. Başarılı pazarlama hunilerinin tamamlanması, müşteri sadakati yaratır ve müşterileri tekrar eder.

Dijital Pazarlama İlişkilendirme Modelleri (Digital Marketing Attribution Models) - Dijital pazarlama ilişkilendirme modelleri, bir pazarlamacının, hedeflerine ulaşan belirli kullanıcı eylemlerini tanımlamasını ifade eder.Örnek olarak bir satışa yol açan adımlar verilebilir. Pazarlamacılar, tüketici eylemlerini belirler ve her eylem için bir değer belirler. Pazarlamacılar, tüketici davranışlarını ve bir satışa yol açan adımların değerini daha iyi görselleştirebilir ve anlayabilir.

Dijital Pazarlama Kampanyaları (Digital Marketing Campaigns) - Dijital pazarlama kampanyaları, çevrimiçi reklamcılığı ifade eder. Dijital pazarlama kampanyaları, PPC (PayPerClick) ve içerik pazarlaması gibi çeşitli reklam türlerini içerebilir. Pazarlamacılar, tüketicilerle etkileşim kurmak, satışları dönüştürmek, web sitelerine trafik çekmek ve geliri artırmak için pazarlama kampanyalarını stratejik olarak planlar. Pazarlama kampanyaları, şirket/pazarlama hedeflerine ulaşmak için kullanılır ve kampanya başarısı için bir veya daha fazla dijital pazarlama kanalı içerir.

Dijital Pazarlama Kanalları (Digital Marketing Channels) - Dijital pazarlama kanalları, arama motorları, web siteleri, mobil uygulamalar, e-posta, sosyal medya vb. gibi dijital reklam kaynaklarını ifade eder. İnternet gibi dijital teknolojiler, mal ve hizmetleri pazarlamak için kullanılır. Dijital pazarlama kanalları, pazarlamacıların kitleleri hedeflemesine, marka bilinirliği oluşturmasına ve satışları artırmasına olanak tanır.

Dijital Pazarlama Metrikleri (Digital Marketing Metrics) - Dijital pazarlama metrikleri, bir pazarlamacının veya pazarlama ekibinin pazarlama kampanyası başarısını ölçmek ve izlemek için değer kullanımını ifade eder. Pazarlamacılar, kampanya sonuçlarını izlemek için çeşitli araçlar kullanır. Veriye dayalı dijital pazarlama metrikleri arasında web trafik kaynakları, olası satış başına maliyet, marka bilinirliği, geri dönen ziyaretçiler, web sitesi trafiği olası satışları, çevrimiçi dönüşüm oranları, müşteri yaşam boyu değeri ve tıklama oranı yer alır.

Dijital Pazarlama Nitelikli Müşteri Adayı (DMQL) - Dijital pazarlama nitelikli müşteri adayı, onları olası bir satış olarak sınıflandıran özelliklere ve kriterlere sahip olan bir tüketici veya işletmeyi ifade eder. DMQL'ler pazarlamacının markasına, ürününe veya hizmetine ilgi gösterir. İlgi, bir pazarlamacının web sayfası aracılığıyla bir ürün hakkında bilgi edinmek olabilir. Pazarlamacılar, olası satışın kalitesini ve tüketicinin/işletmenin satın alma döngüsünde nerede olduğunu belirlemek için bir metrik kullanarak olası satışları puanlar.