fbpx

Talep Yaratma (Demand Generation) - Talep oluşturma, bir reklam verenin bir marka, ürün ve/veya hizmet farkındalığı yaratmak için hedeflenen pazarlama çabalarını ifade eder. Talep oluşturma genellikle B2B, işletmeler arası ve B2C satış döngülerinde kullanılır. Pazarlamacılar, yapılandırılmış bir satış süreciyle birleştirilmiş sağlam bir program temeli oluşturmak için birden fazla pazarlama alanı aracılığıyla tüketicilere ve işletmelere ulaşır.

Tarayıcı Böcek (Crawler) - Tarayıcı, web sitelerini tarayan bir internet botuna (otomatik yazılım parçası) atıfta bulunur. Bot, tipik olarak siteleri indekslemek için kullanılan sistematik bir programdır. Tarayıcı, kod boyunca "taratır". Tarayıcılar ayrıca "örümcekler" olarak da adlandırılabilir. Google, yeni içeriği bulmak ve sıralama puanlama amacıyla web sayfası kalitesini değerlendirmek için tarayıcıları kullanan bir arama motorudur.

Tekil Ziyaretçiler (Unique Visitors) - Tekil ziyaretçiler, belirli bir süre boyunca bir web sitesine gelen farklı, benzersiz ziyaretçilerin sayısını göstermek için kullanılan bir Web Analitiği metriğini ifade eder. IP adresleri, benzersiz ziyaretçileri izlemek için kullanılır. Aynı ziyaretçinin birden fazla ziyareti, benzersiz bir ziyaretçi olarak kabul edilmeyecektir. Yalnızca ziyaretçinin bir web sitesini ilk ziyareti, onları benzersiz bir ziyaretçi olarak sınıflandırır.

Teknik SEO (Technical SEO) - Teknik SEO, arama motoru tarayıcılarının bir siteyi taramasına ve dizine eklemesine yardımcı olmak için gerçekleştirilen web sitesi ve sunucu optimizasyonlarını ifade eder. Teknik SEO, örümcekler olarak da adlandırılan tarayıcıların bir siteyi daha etkili bir şekilde okumasına, puanlamasına ve dizine eklemesine yardımcı olur. Teknik SEO, bir web sitesinin herhangi bir içerik bölümünü içermez; ancak, doğru yapılırsa içeriği artıracak ve kolayca bulunmasına yardımcı olacaktır.

Tıklama Başına Maliyet – TBM (Cost Per Click – CPC) - Tıklama Başına Maliyet (TBM), bir pazarlamacının kampanyası için tıklama başına harcadığı parasal değerdir. Tıklama başına ödeme reklamları, Google ve Bing gibi çeşitli arama motoru sağlayıcıları arasında görüntülenebilir. Google AdWords, Google'ın reklam hizmetidir. Bing Advertising ve Google AdWords, pazarlamacıların anahtar kelimeler ve anahtar kelime öbekleri için teklif vermesini gerektirir. Her anahtar kelime ve anahtar kelime öbeğinin belirli bir dolar değeri vardır. Yüksek talep gören anahtar kelimeler ve anahtar kelime öbekleri haliyle daha yüksek değere sahiptirler.

Tıklama Başına Ödeme (PPC – Pay Per Click) - Tıklama başına ödeme, Google veya Facebook tarafından ödenen reklamları ifade eder. Pazarlamacılar, platformlarda reklam göstermek için ödeme yapar; ancak, reklam tıklandığında yatırımlarının yalnızca bir yüzdesi olarak ücretlendirilirler. Örneğin, Google AdWords, Google'ın PPC reklamcılık platformudur. Pazarlamacılar anahtar kelimeler için teklif verir. Bir teklif hariç tutulduğunda, pazarlamacının reklamı ücretli arama sonuçlarında veya Google ağındaki web sitelerinde görünür. Reklam tıklandığında, pazarlamacı tıklama için ücretlendirilir. Ücretlendirilen tutar, anahtar kelime teklif tutarı veya daha azdır.

Tıklama Haritası (Click Maps) - Tıklama haritası, ziyaretçilerin tıkladığı web sitesi alanlarının grafik bir temsilini ifade eder. Örneğin, web siteniz yazılım ve hizmet satan bir dijital pazarlama e-ticaret sitesi olabilir. Sitenin ürün ve hizmet sayfaları kategorilere ayrılmıştır. Tıklama haritanız, ziyaretçilerin her sayfa için tıkladığı resimler, metinler, düğmeler ve sayfa öğeleri için kullanıcı etkinliğini izleyecektir. Bir tıklama haritası oluşturmak için çeşitli araçlar kullanılır. Tıklama haritaları, pazarlamacılara site verilerini izlemek için daha kolay yorumlama ve analiz sağlar. Görüntülenen veri formatı, tıklama haritasını oluşturmak için kullanılan araca bağlı olacaktır.

Tıklama Oranı – TO (Click Through Rate – CTR) - Tıklama oranı, bir reklamı görüntüledikten sonra tıklayan tüketicilerin sayısını ifade eder. Pazarlamacılar, reklam tıklamalarının sayısını reklam gösterimlerinin (görüntülemelerin) sayısına bölme formülünü kullanır. TO kavramı, pazarlamacıların reklamlarının etkinliğini daha iyi ölçmeleri içindir. Yüksek bir reklam, görüntüleme sayısıdır ve düşük tıklama, reklamın tüketici çekiciliğinden yoksun olduğunun bir işaretidir.

Twitch Reklamcılığı (Twitch Advertising) - Twitch reklamcılığı, Twitch interaktif platformunda pazarlamayı ifade eder. Twitch, bir oyuncu platformu olarak bilinir. Site, pazarlamacılara standart IAB görüntülü ve video medyasının yanı sıra yerel ve özel reklamlar sağlar. Site, Amerika'daki bin yıllık erkeklerin yüzde 50'sinden fazlasına ulaşıyor. Reklamcılar, Twitch oyuncuları ve kullanıcıları ile etkileşime giren reklamlar oluşturabilir.