fbpx

Harekete Geçirici Mesaj (CTA – Call To Action) - Harekete geçirici mesaj, bir dijital pazarlama terimini ifade eder. CTA, pazarlamacıların tüketicilerden yanıt almak için kullandıkları bir tasarımdır. Pazarlamacılar, tüketicileri mal veya hizmetlerini satın alma konusunda hemen harekete geçmeye teşvik etmek için CTA'yı kullanır.

Harita Paketleri (Map Packs) - Harita paketi, yerel bir harita bölümünde listelenen üç işletmeyi içeren bir bölümü içeren Google arama sonuçları sayfasını ifade eder. Harita paketi, yerel bir amaç, "yakınımdaki" araması veya genel iş için bir arama sorgusu yapıldığında görüntülenir.

Hashtag - Hashtag, sosyal medyada kullanılan “#” sembolünü ifade eder. Hashtag'ler, sosyal medya kullanıcılarının içeriği kolayca bulması için kullanılır. Hashtag'ler geniş konular, ayrıntılı konular ve nişler için kullanılır.

Hedef Kitle (Target Audience) - Hedef kitle, bir pazarlamacının alıcı kişiliğini karşılayan ortak özelliklere sahip belirli bir grup insan anlamına gelir. Başka bir deyişle, bir pazarlamacının ürünü veya hizmetiyle en çok ilgilenen ve satın alacak olan kitledir. Tipik olarak, bir hedef kitle, demografik bilgiler aracılığıyla tanımlanır.

Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) - Hemen çıkma oranı, web trafiği analizinde kullanılan bir dijital pazarlama terimini ifade eder. Pazarlamacılar, sayfada etkileşime girmeden veya site içindeki diğer web sayfalarını görüntülemeden önce sitelerinden ayrılan ziyaretçilerin yüzdesini hesaplamak için hemen çıkma oranını kullanır. Hemen çıkma oranını hesaplamak için kullanılan formül, bir ziyaretçinin sitede geçirdiği zamandır. Hemen çıkma oranı, pazarlamacılara sitenin etkinliği hakkında fikir verir. Yüksek hemen çıkma oranı, pazarlamacının yükleme süresinin yavaş olduğunu veya sitenin ziyaretçilerinin ilgisini çekmediğini bilmesini sağlar. Google Analytics Raporu, web sitesi sahiplerinin sitelerinin hemen çıkma oranını hesaplamasına olanak tanır.

Hreflang Etiketi (Hreflang Tag) - Hreflang etiketi, arama motorlarına sayfanın konuşulan dilini sağlayan bir web sitesinin HTML kodunu ifade eder. Sayfaları birden çok dilde olan siteler için Hreflang etiketleri özellikle yararlıdır. Hreflang etiketleri, Google'ın İspanyolca konuşan bir kitle gibi belirli kitlelere sayfaları yerleştirmesine ve görüntülemesine yardımcı olur.

HTML - HTML, hiper metin biçimlendirme dilinin kısaltmasını ifade eder. HTML kod kümeleri, bir web tarayıcısının bir web sayfasını nasıl görüntüleyeceğini bilmesi için kullanılır. HTML içindeki tek tek koda etiket veya öğe denir. HTML tipik olarak işaretlemeler için bir başlangıç ​​ve bitiş öğesi/etiketi içerir.

HTTP - HTTP, hiper metin aktarım protokolünün kısaltmasını ifade eder. World Wide Web, verilerin nasıl biçimlendirildiğini ve iletildiğini tanımlamak için bir protokol kullanır. Ayrıca web sunucularına ve tarayıcılara komut yanıtı için alınması gereken gerekli eylemler hakkında bilgi sağlar. Bir web sitesi bir tarayıcı ile ilgilenip “ara” butonuna tıklandığında sunucuya HTTP komutu gönderilir. Bu komut, sunucuya siteyi bulmasını ve kullanıcının doğrudan URL'ye veya siteye gönderilecek verileri göndermesini söyler.

HTTPS - HTTPS, güvenli köprü metni aktarım protokolünün kısaltmasıdır. HTTPS, HTTP'nin daha güvenli bir sürümüdür. HTTP, verilerin ağ üzerinden nasıl biçimlendirildiğini ve iletildiğini tanımlamak için kullanılır. HTTPS, şifrelendiği için HTTP üzerinde koruyucu bir bariyer sağlar. Eklenen güvenlik katmanıyla, şifreli bir site kullanan tüketicilerin kişisel bilgileri daha iyi korunur.