fbpx

Öne Çıkan Snippet (Featured Snippet) - Google, arama sayfalarında öne çıkarmak için bir web sayfasından bilgilendirici içerik aldığında. Öne çıkan snippet'ler, bir sorguyla ilgili özetlenmiş bilgilerdir.

Organik Arama Trafiği (Organic Search Traffic) - Organik arama trafiği, ücretsiz arama motoru sonuçlarından kaynaklanan bir web sitesine giden trafik kaynağını ifade eder. Google ve diğer arama motorları, web sitelerini arama motoru sonuçları için sıralamak için çeşitli faktörler kullanır. Sıralama faktörleri arasında organik SEO bulunur. Organik SEO, içerik pazarlaması, blog oluşturma, basın bültenleri, incelemeler, sosyal medya ve geri bağlantıları içerir.

Ortalama Konum (Average Position) - Ortalama konum, "reklamınızın diğer reklamlara göre tipik olarak nasıl sıralandığını açıklayan bir istatistik" anlamına gelir. Bir arama sayfasında, Google AdWords'ün dört üst konumu vardır (1 – 4). 1 – 4 arasındaki konumlar, arama sonuçları sayfalarının en üstünde görünür. 5+ reklam konumları, arama sonuçları sayfasının altında görüntülenir. Google, reklam konumunu reklam sıralamasına göre belirler. Google, pazarlamacının teklifine ve anahtar kelimesine, reklamına ve web sitesi veya açılış sayfası kalitesine göre puan verir. Puan ne kadar iyi olursa, reklam için sıralama konumu o kadar iyi olur. Reklamlar, tarih ve saat için verilen yüksek tekliflere bağlı olarak gün boyunca konumdan konuma değişiklik gösterebilir. Google AdWords Araçları, pazarlamacıların reklamlarının ortalama konumunu analiz etmelerine olanak tanır.

Oturum (Session) - Oturumlar, bir eylem ölçümünü ifade eder. Web analitiğinde, bir oturum veya site ziyareti, bir ziyaretçinin bir sitede etkileşimde bulunmak için harcadığı zamanı ifade eder. Google Analytics'te oturum, Google'ın varsayılan olarak 30 dakikaya ayarladığı, ziyaretçi site etkileşimini ölçen bir ölçümdür. Oturumlar ayrıca operasyonel analitiklere ve kullanıcıya özel tavsiyelerin sağlanmasına atıfta bulunur. Bir oturumu tanımlamanın en yaygın iki yöntemi, kullanıcı etkinliğine dayalı zaman odaklı yaklaşımlar ve istenen sayfalar zincirine dayalı gezinme tabanlı yaklaşımlardır.

Oturum Kaydı (Session Recording) - Oturum kaydı, Servicer QS veya Desktop QS için bir VDA'da barındırılan herhangi bir kullanıcı oturumunun ekran etkinliğini kaydetme yeteneğini ifade eder. Oturum kaydı, kurumsal politikaya ve mevzuata uygunluğa tabi olarak her türlü bağlantıda gerçekleştirilebilir. Kayıtları, katalogları ve daha sonra oynatmak üzere arşiv oturumlarını kaydeden oturumlar.

Özel Blog Ağı (PBN – Private Blog Network) - PBN, özel blog ağının kısaltmasını ifade eder. PBN, bir bağlantı ağı olarak bilinir. Özel blog ağı, birbirine bağlanan özel web sitelerinin bir koleksiyonudur. PBN, ağlar, bir web sitesinin bağlantı profiline bağlantılar ekleyerek arama motorlarını manipüle etmek amacıyla oluşturulduğundan, onaylanmış bir Google SEO taktiği değildir.

Özellik Snippetleri (Feature Snippets) - Özellikler snippet'i, arama sonuçlarına yerleştirmek için Google tarafından çekilen bir web sitesi bilgisi parçasını ifade eder. Bilgiler özetlenmiştir ve yaygın ve basit sorgulara hızlı yanıtlar göstermek üzere tasarlanmıştır. Öne çıkan snippet'ler, kaynağa bir bağlantı ile arama sonuçlarının en üstündeki ekrana atıfta bulunur. Google, ilgili bilgileri yetkili bir siteden programlı olarak alır. Öne çıkan snippet'ler genellikle "_____ nedir?" gibi soru sorguları için görüntülenir.