fbpx
Üstün Marka İmajı İçin

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Markaların sosyal medya platformlarındaki hesapları için görsel ve metin içeren paylaşımların planlanması, tasarımı ve paylaşımının yapılması sosyal medya yönetiminin kapsamı içerisindeki en temel konulardır. Kullanıcılardan gelen mesaj ve yorumlara cevap verilmesi de çoğunlukla bu kapsam içerisinde yer alır ve ajans hizmeti olarak sunulur.

Sosyal medyada bir marka hesabı yönetirken dikkat edilmesi gereken en temel 3 konu şöyledir:

 • Marka için bir persona belirlenmeli ve bir insan gibi markanın özellikleri belirlenmelidir.
 • Yapılacak olan tüm paylaşımlar ve mesajlara/yorumlara verilecek olan her cevap bu personaya uygun olarak hazırlanmalıdır.
 • Takipçilerden gelen yorum ve mesaj gibi iletişim taleplerine mutlaka cevap verilmelidir.

Dünyadaki 7,82 milyar kişilik nüfusun %50,64'ü sosyal medya kullanıyor. Bu oran gelişmemiş ülkeler çıkarıldığında çok daha yüksek seviyelere ulaşıyor. Sosyla medya kullanımının bu denli yaygın olduğu bu dönemde kişisel olarak sosyal medya hesaplarının kullanımı da hem maddi hem de manevi yönden önem kazanıyor.

Bu kapsamda kişisel hesaplar da adeta bir markaymışcasına planlı ve düzenli olarak yönetilebilir. İyi ve özenli şekilde yapılan bir çalışma ile kişisel hesaplar da markalaşabilir, güçlü influencer hesaplara dönüşebilir veya yukarılara giden kariyer basamakları sizler için inşa edebilir.

dijital pazarlama - Sosyal Medya

Kimlerin Dijital Pazarlamaya İhtiyacı Var?

01
E-ticaret Satışı Hedefleyenler

E-ticaret sitesi üzerinden ürün satan ve daha geniş kitlelere ulaşmayı hedefleyen işletmeler

02
Talep Toplamayı Hedefleyenler

İnternet sitesi üzerinden form doldurtarak ya da telefon/mesaj yoluyla daha fazla talep toplamayı hedefleyen işletmeler

03
Marka Bilinirliğini Artırmak İsteyenler

Marka veya ürün bilinirliğini artırmak isteyen ve bu kapsamda uzun soluklu veya dönemseler çalışmalar yapmak isteyen işletmeler

01
E-ticaret Satışı Hedefleyenler

E-ticaret sitesi üzerinden ürün satan ve daha geniş kitlelere ulaşmayı hedefleyen işletmeler

02
Talep Toplamayı Hedefleyenler

İnternet sitesi üzerinden form doldurtarak ya da telefon/mesaj yoluyla daha fazla talep toplamayı hedefleyen işletmeler

03
Marka Bilinirliğini Artırmak İsteyenler

Marka veya ürün bilinirliğini artırmak isteyen ve bu kapsamda uzun soluklu veya dönemseler çalışmalar yapmak isteyen işletmeler

Dijital Pazarlama - Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal Medya Yönetim Fiyatları

Dijital Pazarlama - Fiyat Hesaplama Aracı
İhtiyaç duyduğunuz hizmetleri ve detaylarını işaretleyerek fiyat teklifinizi görüntüleyebilirsiniz.
Hizmet Detayları
Please interact with any of the choices availabe above
Total 0
Dijital Pazarlama

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya, kullanıcıların hızlı bir şekilde içerik oluşturmasına ve kamuoyu ile paylaşmasına olanak tanıyan tüm dijital platformlara verilen isimdir. Sosyal medya, çok çeşitli web sitelerini ve uygulamaları kapsar. Twitter gibi bazı platformlar, linkleri ve kısa yazılı mesajları paylaşma konusunda uzmanlaşken, Instagram ve TikTok gibi diğerleri, fotoğraf ve video paylaşımını optimize etmek için kurgulanmıştır.

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal medya pazarlaması (Social Media Marketing - SMM), marka imajı inşa etmek, satışları artırmak ve web sitesi trafiğini artırmak ve kitlenizle bağlantı kurmak için sosyal medya platformlarının kullanılmasıdır. Bu, sosyal medya profillerinizde içerikler yayınlamayı, takipçilerinizi dinlemeyi ve onlarla etkileşim kurmayı, sonuçlarınızı analiz etmeyi ve sosyal medya reklamları yayınlamayı içerir.

Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Sosyal medya pazarlamasında strateji oluştururken belli temel adımları takip etmeniz ve bu adımlar çerçevesinde markanıza özel bir strateji inşa etmelisiniz. Bu stratejinin inşası ve deneme/yanılma yöntemiyle en etkili noktasına ulaşması çok uzun zamanlar alabilir. Bu nedenle de alanında uzman kişi ve/veya ajanslarla çalışarak bu süreyi kısaltabilir, kısa sürede sosyal medyadaki görünürlüğünüzü artırabilirsiniz. 

İşte sosyal medya pazarlamasında stratejinizi belirlerken üzerinde durmanız gereken en önemli noktalar;

 • Anlamlı metrikleri belirleyin ve bu metrikleri düzenli aralıklarala takip edin.
 • Kitlenizi temsil eden personalar oluşturun ve bu personalara hitap edecek içerikler oluşturun.
 • Rakiplerinizi belirleyin ve rakiplerinizin güçlü ve zayıf yönlerini listeleyin.
 • Hangi sosyal medya kanallarını hangi yoğunlukta kullanıcağınıza karar verin.
Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya hesaplarının başarılı bir şekilde yönetimi için anahtar doğru kişi ve/veya doğru ajans ile çalışmaktan geçiyor. Sosyal medya sürekli değişen bir kanal, bu nedenle de trendleri düzenli olarak takip etmediğinizde sahip olduğunuz yetkinlikler sizi çok kısa sürede terk edebilir. Sosyal medya yönetimi alanında bir yıllık ara bile sizi çok ama çok geriye götürebilir. 

Profesyonel sosyal medya yönetimi için 3 kritik yetenek bulunuyor;

 • Trendleri yakından takip etmek ve trend yaratma/takip etme konusunda hızlı tepkiler verebilme
 • Farklı alanlarda ve farklı markalarla deneyim sahibi olmak
 • Sosyal medya platformlarının algoritmalarına hakim olmak
Sosyal Medya Türleri Nelerdir?

Birçok farklı sosyal medya türü vardır ve birçok hizmet birden fazla kategori içerisinde değerlendirilebilir. İşte bazı örneklerle birlikte ana türlerden birkaçı.

Sosyal Ağlar

Sosyal ağlar, diğer kullanıcılarla - genellikle zevkleri ve ilgi alanlarını paylaşan kullanıcılarla - bağlantı kurma, düşünce, fikir ve içerik alışverişinde bulunma konusunda uzmanlaşmıştır. Facebook ve Twitter sosyal ağlara örnektir. Diğerlerinden daha profesyonel olmasına rağmen, LinkedIn de bir sosyal ağ olarak kabul edilebilir.

Medya Ağları

Kullanıcıların ham düşünce ve fikirleri paylaşmasına ve değiş tokuş etmesine izin vermekte uzmanlaşan sosyal ağların aksine, medya ağları fotoğraf ve video gibi içerikleri dağıtma konusunda uzmanlaşmıştır. Instagram ve YouTube bunun örnekleridir. Örneğin; bir YouTube kullanıcısı, oluşturduğu bir videoyu yükler ve diğer kullanıcılar videoyu "beğenebilir", "beğenmeyebilir" veya yorum yapabilir. Videodan yeterince zevk alırlarsa, bir kullanıcı içerik oluşturucuya "abone olmayı" seçebilir, böylece söz konusu içerik oluşturucudan yeni videolar kendi özet akışında görünür.

Tartışma Ağları

Reddit gibi tartışma ağları, kullanıcılar arasında derinlemesine tartışmalara yol açabilecek gönderiler için ideal çıkış noktasıdır. Kullanıcılar yorum bölümüne ayrıntılı yanıtlar bırakabilir ve diğer kullanıcılar bu yorumlara doğrudan yanıt vererek konuşmaların organik olarak büyümesine ve gelişmesine olanak tanır.

Yorum ve Şikayet Platformları

Yelp ve TripAdvisor gibi ürün/hizmet değerlendirme ağları, ürün ve hizmetlerin kullanıcı incelemelerine sosyal medya yönleri ekler. Kullanıcılar, gözden geçirilen işletmelerle olduğu gibi, inceleme bırakanlarla da doğrudan etkileşim kurabilir.

Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi

Markaların sosyal medyadaki varlığı artık bir gereklilik gibi görünüyor. Ancak markanın sosyal medyayı ne kadar sık ve ne kadar etkili kullanacağı sektöre, markaya ve hedef kitleye göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin, giyim sektöründe e-ticaret yapan bir markanın sosyal medya çok sık ve etkili bir biçimde kullanması beklenir. 

Sosyal Medyada Marka Kimliği İnşası

Sosyal medya öncesinde bir marka kimliğinin inşası kısıtlı imkanlar ve daha seyrek frekanslarda yapılabilen bir nüansdı. Sosyal medyanın penetrasyon seviyesindeki artış ile birlikte markaların kullanıcıları ile kurduğu iletişimin yoğunluğu da arttı. Bu durum marka kimliğinin inşasında kullanılabilecek materyal sayısını artırdı.

Sosyal medyada markanızın nasıl görüneceği, kullanıcılarınıza/müşterilerinize sizi nasıl anlatacağı baştan sona uzmanlık gerektiren bir konudur. Bu noktada yapılacak iletişim hatalarının markalar için oluşturabileceği zarar oldukça büyüktür. Diğer taraftan doğru hamleleri yapmak markanızın değerini çok kısa sürede arttırabilir. 

Sosyal Medya Yönetim Araçları

Buffer: Sosyal medya gönderilerinizi planlamanıza ve paylaşmanıza imkan veren ücretsiz ve ücretli ($15/AY'dan başlayan fiyatlar) planları bulunan bir sosyal medya yönetim aracıdır.

Hootsuite: Sosyal medya gönderilerinizi planlamanıza ve paylaşmanıza imkan veren ücretsiz ve ücretli (€19/AY'dan başlayan fiyatlar) planları bulunan bir sosyal medya yönetim aracıdır. Buffer'dan farklı olarak Hootsuite analiz ve reklam yönetimi konusunda da detaylı çözümler sunar.

Zoho: Sosyal medya gönderilerinizi planlamanıza ve paylaşmanıza imkan veren ücretli ($10/AY'dan başlayan fiyatlar) planları bulunan bir sosyal medya yönetim aracıdır. Zoho Social, diğer rakiplerine kıyasla daha ekip odaklı plan seçenekleri sunuyor.

MeetEdger: Sosyal medya gönderilerinizi planlamanıza ve paylaşmanıza imkan veren ücretli ($19/AY'dan başlayan fiyatlar) planları bulunan bir sosyal medya yönetim aracıdır. MeetEdger, diğer rakiperinden farklı olarak daha rafine şekilde sosyal medya gönderi planlamaya odaklanmıştır.

Loomly: Sosyal medya gönderilerinizi planlamanıza ve paylaşmanıza imkan veren ücretli ($25/AY'dan başlayan fiyatlar) planları bulunan bir sosyal medya yönetim aracıdır. Loomly, sosyal medya gönderileri planlamanın ötesinde gönderi fikirleri vermesi ile rakiplerinin arasından sıyrılıyor. Ancak bu fikirlerin Türkçe için işinize çok da yaramayacağını unutmayın.

Bireysel Sosyal Medya Hesap Danışmanlığı

Kişisel sosyal medya hesaplarının yönetimi için profesyonel destek almak ülkemizde oldukça yaygın ama çok dillendirilmeyen bir hizmettir. Bu tarz danışmanlık hizmetleri farklı konularda size fayda sağlayabilir. Kişisel sosyal medya danışmanlığının size sağlayabileceği bazı faydalar şöyle;

 • Fikir önderi olmanızı sağlayabilir
 • İş olanaklarınızın artmasını sağlayabilir
 • Çevrenizin büyümesini sağlayabilir
 • Sosyal statünüzün artmasına vesile olabilir
Aktif Bir LinkedIn Hesabının Markanıza Sağlayacağı Faydalar

LinkedIn, iş dünyasında olan herkesin mutlaka kullanması gereken alternatiflerden bir tanesidir. İş insanı ya da kurumsal firmaların hesap açtığı bu platformda aktif bir profile sahip olmanız sizin için marka bilinirliğinin artması anlamına gelecektir. Bu nedenle de aktif olmak ilk olarak daha fazla insana ulaşmayı sağlayacaktır.

Tüketicilerin bildiği bir marka olmanın sonucunda güvenilir sonuçların ortaya çıkması da söz konusudur. Özellikle bir ürün alışverişinde tüketicilerin bilmedikleri markaları tercih etmemeleri ciddi problemleri beraberinde getirir. Sizin için bu durum söz konusu olmaz!

LinkedIn'de Takipçi Sayınızı Organik Olarak Artırmanın Yolları

LinkedIn iş dünyasının takip ettiği en önemli platformlardan bir tanesidir. Bu nedenle de iş dünyasının ilgisini çekmek adına organik takipçi kazanma yollarını ele almak hayli değerli olacaktır. Peki, LinkedIn’de organik takipçi kazanmak için neler yapmalısınız?

Organik takipçi için düzenli ve ilgi çekici paylaşımlar yapmanız oldukça önemlidir. Paylaşımları yaptıktan sonra gelen yorumları da incelemeli ve etkileşime katkı sağlamalısınız. Takipçilerinizden gelen geri dönüşlere yanıt vermeyi de ihmal etmemelisiniz. Bu sayede LinkedIn takipçi sayınız organik olarak artar!

LinkedIn Hesap Yönetimi

LinkedIn, ağ oluşturmak ve işletmelerin işini büyütmelerini sağlamak için harika bir sosyal medya kanalıdır. Profesyonel bir hesap yönetimi hizmeti kapsamında söz konusu sosyal medya platformunu daha iyi kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra LinkedIn, marka bilinirliği ve tüketicilerle ilişkiler kurmak için kullanılan önemli bir sosyal medya platformu olarak dikkat çekmektedir.

Profesyonel LinkedIn hesap yönetimi kapsamında son derece ilgi çekici içerik yayınlayarak ve sektör tartışmalarına katılabilirsiniz. Bu doğrultuda LinkedIn kullanan işletmeler profesyonel hesap yönetimi ile potansiyel müşterilere ve ortaklara pazarlama yapabilir.

LinkedIn'de Nasıl İçerikler Paylaşmalısınız?

LinkedIn, diğer sosyal medya platformlarından farklı olarak çok daha spesifik bir sosyal medya kanalı olarak bilinmektedir. Bu nedenle LinkedIn’de yapılacak paylaşımların da diğer sosyal medya kanallarında gerçekleştirilen paylaşımlara göre çok daha spesifik olması gerekir. LinkedIn, iş hayatını ön planda tutan bir sosyal medya platformudur. Dolayısıyla gerçekleştirilen paylaşımlarında iş hayatı ve iş bulma ile ilgili olması gerekmektedir. Bu nedenle örneğin bir gıda firmasının ürünlerinin tanıtımını LinkedIn hesabı üzerinden yapması kesinlikle doğru bir davranış değildir.

Youtube Hesap Yönetimi

Youtube hesap yönetiminde en önemli unsur videoyu yayınlamaktır. Kurumlar için reklam kanalı görevi gören Youtube kanallarının yönetiminde videoyu kurgulamak ve montajlamak son derece büyük bir öneme sahiptir. Bunun yanı sıra video içi reklam, video dışı reklam, canlı yayın gibi dinamik bir akış oluşturulması istendiğinde de marka bilinirliğini artırmak adına en çok Youtube hesap yönetimi hizmetlerine başvuru yapılmaktadır. Youtube’nin günümüzde adeta bir arama motoru olarak kullanıldığı göz önünde alındığında kritik bir öneme sahip olduğunu ifade edebilmemiz mümkündür.

Yotube Organik Takipçi / Abone Kazanma Yolları

Youtube, takipçi/abone konusunda içerik üreticilerin en çok sorun yaşadığı platformlardan bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Çünkü içerikleri izlemek için abone olma zorunluluğu yoktur. Ancak kaliteli ve ilgi çekici içerikler üretiyorsanız organik takipçi kazanmak çok kolaydır. Siz de bu konuda en ideal seçeneklerden yarar sağlamak istiyorsanız mutlaka içerik kalitesini arttırmalısınız.

İçerik kalitesinin yanı sıra Youtube içeriklerinde görsel anlamda da başarılı seçeneklere imza atmalısınız. Üstelik kullandığınız anahtar kelimeleri de titizlikle seçmelisiniz. Bu yöntemle abone sayınız beklediğinizden çok daha fazla sayıya ulaşacaktır.

Markalar İçin Youtube Kanal İçeriği Örnekleri

Markalar için Youtube kanal içeriği örnekleri arasından size en uygun seçeneklerden yarar sağlamalısınız. Youtube, hemen herkesin içerik üretmek ve kaliteli sonuçlara ulaşmak istediği bir mecradır. Ancak bu mecrada kaliteli içerik üretmek oldukça zordur. Siz de içerik üretmede zorluklarla karşı karşıya kaldığınızı düşünüyorsanız mutlaka Youtube kanal içeriği örneklerinden yararlanmalısınız.

Youtube kanalınız için en ideal seçeneklerden yararlanmak adına hemen harekete geçebilirsiniz. Kanal içeriği örnekleri ile kanalınızı daha başarılı bir noktaya taşımak sandığınızdan çok daha kolay olacak!

Youtube'da Video Paylaşmak İçin En Doğru Saat

Sosyal medyada paylaşım yapmak için en uygun olan saat dilimleri vardır. Söz konusu saat dilimlerinde yapılan paylaşımlar ile çok daha fazla kişiye ulaşmak mümkün olabilmektedir. Bu noktada Youtube’da bir sosyal medya kanalı olduğu için Youtube’da video paylaşımı yapmak için en doğru zaman dilimi söz konusudur. 1.5 milyar aktif kullanıcısı ile son derece yoğun bir trafiğe sahip olan Youtube’da içerik paylaşmak için en doğru zaman 19.00 ile 24.00 saatleri arasındadır.

Twitter Hesap Yönetimi

Twitter, basit ve kısa bilgileri geniş kitlelerle paylaşmanın en hızlı yollarından biri haline geldi. Markanız hala bu popüler sosyal ağda aktif değilse, kolay etkileşimleri, marka imajı yaratma fırsatlarını ve ilgili olası satış yaratma için harika bir kaynağı kaçırıyorsunuz. Sosyal medya uzmanlarımız, marka haberlerinizi, gündeme dair mesajları ve pazarlama mesajlarınızı 280 karakterden kısa, ilgi çekici sohbetlere dönüştürmek için size danışmanlık yapmak için hazır.

Twitter pazarlamasının anahtarı, sınırlı sayıda karakterle hedef kitleniz üzerinde doğru izlenimi bırakmaktır. Güçlü görseller ve altı dolu kelime seçiminin bir kombinasyonu ile kelime ustalarımız, kampanyanız için güçlü mesajlar oluşturarak daha fazla etkileşim almanızı sağlar. Twitter'ın sırrı, ürettiğiniz mesaj türleri, mesajlarınızın kullandığı hashtag'ler ve doğru hedef kitleye hitap ettiğinizden emin olmak arasında eşsiz bir denge yatmaktadır. 

Twitter'da Takipçi İletişimi Nasıl Kurulmalı?

Twitter'da takipçilerle kurulacak olan iletişim diğer sosyal medya mecralarından çok daha farklı olarak kurgulanmalı. Twitter'da markaların tercih edebilecekleri iletişim dilinin şu özellikleri barındırması bekleniyor:

 • Mizah odaklı
 • Trendler hakkında fikir belirten
 • Diğer markalarla konuşan
 • Takipçilerin yorumlarına aktif şekilde cevap veren
Twitter'da Marka Hesabı Nasıl Yönetilir?

Twitter'da marka hesabı yönetirken ilk yapılması gereken konu kullanılacak dili ve bu dilin sınırlarını belirlemektir. Örneğin, 'sen' şeklinde ikinci tekil bir hitap mı, 'siz' şeklinde ikinci çoğul bir hitap mı kullanılacağı karar verilmesi gerekir. 

Markanın ne tür paylaşımlar yapacağı da çok önemli bir konudur. Sürekli markaya dair haberler paylaşan bir hesabı hiçkimse takip etmek istemez. Bu nedenle gündeme dair güncel yorumlar yapan, takipçileriyle ve diğer markalarla iletişime geçen markaların takip edilmesi çok daha olasıdır.

Twitter'da Kurum Hesabı Nasıl Yönetilir?

Resmi kurumların son zamanlarda Twitter gündemindeki payı oldukça büyük. Özellikle belediyelerin attığı tweetler ve aralarındaki paslaşmalar ortaya hem eğlenceli içerikler çıkmasını hem de kurum hesaplarının takipçi kazanmasını sağlıyor.

Kurumların Twitter hesaplarının yönetimi genellikle iki ayaklı olarak yapılıyor. Vatandaşlara destek kısmını ve resmi haberleri belediyeler yönetirken, diğer tüm tweetleri ve takipçilerle iletişimleri sosyal medya ajansları sağlıyor. 

Twitter'da Organik Takipçi Nasıl Kazanılır?

Twitter'da takipçi satın almak yerine organik olarak takipçi artışı yakalamak için kullanabileceğin 8 methot şöyle;

 • Sık sık tweet atın.
 • Paylaşım zamanını iyi seçin.
 • Görsel içerik yayınlayın.
 • Hashtag'leri kullanın.
 • Yanıtlar, retweetler ve etiketlerle etkileşim kurun.
 • Davetkar bir profil oluşturun.
 • Ağınızdaki etkili takipçileri belirleyin ve onları takip edin.
 • Twitter dışından takipçiler kazanın.
Instagram Hesap Yönetimi

Instagram hesap yönetimi şu temel başlıkları içerir:

 • Instagram Pazarlaması
 • Strateji ve Hedef Planlaması
 • Hesap Kurulumu
 • İçerik İyileştirmesi
 • Metin Yazarlığı
 • Topluluk Yönetimi
 • Aylık Etkileşim/Paylaşım Analiz Raporu
 • Özel Hashtag Kullanımı ve Analizi
 • Rakip Analizi
Instagram'da Günde Kaç Paylaşım Yapılmalı

Instagram'da günde kaç hikaye kaç gönderi paylaşacağınız hangi sektörde faaliyet gösterdiğinize göre değişmekle beraber günde 1 gönderi veya hikaye seviyesinin altına düşmemelidir. Bu sayede Instagram'da sürekli aktif kalmış ve takipçilerinize kendinizi hatırlatmış olursunuz.

Bazı marka örnekleri için yapılması önerilen paylaşım sayıları şöyledir;

 • E-ticaret yapan, 5.000 takipçisi olan bir giyim firması: Minimum Günde 1 Gönderi, 1 Hikaye
 • E-ticaret yapan, 100.000 takipçisi olan bir giyim firması: Minimum Günde 1 Gönderi, 5 Hikaye
 • İnternet sitesi üzerinden form toplamayı hedefleyen bir inşaat firması: Minimum Günde 1 Gönderi veya Hikaye
 • 1.000-10.000 arasında takipçisi olan influencerlar veya markalar: Minimum Günde 1 Gönderi veya Hikaye
 • 10.000-100.000 arasında takipçisi olan influencerlar veya markalar: Minimum Günde 1 Gönderi veya 3 Hikaye
 • 100.000'den fazla takipçisi olan influencerlar veya markalar: Minimum Günde 1 Gönderi veya 5 Hikaye
Instagram'da Etkileşim Oranınızı Artırmanın Yolları

Etkileşim oranınız iki şey tarafından belirlenir: aldığınız gönderi etkileşimlerinin sayısı ve takipçi sayınız. Instagram, en önemli gönderi etkileşimlerinin yorumlar, beğeniler, yeniden paylaşımlar ve görüntülemeler olduğunu onayladı. Takipçi sayınız ile hesaplanan bu metrikler, etkileşim oranınızı belirler.

Etkileşim oranınızı artırmak için kullanabileceğiniz 7 yöntem ise şöyle;

 • Carousel gönderiler paylaşım
 • Gönderilerinizi kullanıcılarınızın aktif olduğu zamanlarda paylaşın
 • Gönderilerinizdeki yazıları takipçilerinizle iletişime geçecek şekilde kullanın
 • Aratılan ve hesabınızla ilgili hashtagler kullanın
 • İnteraktif hikayeler paylaşın, insanları cevap vermeleri için harekete geçirin
 • Lokasyon etiketlemeleri yapın
 • Paylaşımlarını düzenli olarak devam ettirin büyük boşluklar bırakmayın
Instagram'da Organik Takipçi Nasıl Kazanılır?

Instagram takipçilerinizi organik olarak artırmak hala mümkün mü? Bu platform, markanızı görsel olarak insanlara ulaştırmak ve kitlenizle bağlantı kurmak için en iyi yerlerden biri olsa da, artık sadece bir sosyal ağ değil. Instagram Reklamları, Instagram TV ve Instagram İşletme Hesaplarının piyasaya sürülmesinden bu yana, influencerların, pazarlamacıların ve işletmelerin kendilerini tanıtmaları için kocaman bir oyun alanına dönüştü.

Günümüzde insanlar Instagram'ı yalnızca arkadaşlarıyla bağlantı kurmak için değil, aynı zamanda en sevdikleri markalarla bağlantı kurmak ve online alışveriş yapmak için de kullanıyor. Araştırmalar, tüketicilerin çoğunluğunun bir marka aramak için Instagram'ı kullandığını ve bunların yüzde 80'inin Instagram'da en az bir markayı takip ettiği sonucuna ulaştı. Peki siz bu markalardan biri olmak için neler yapabilirsiniz? İşte organik takipçi kazanmak için takip etmeniz gereken 5 adım:

 • İlgi Çekici İçerikler Oluşturun
 • Alanınızdaki Diğer Hesapları Düzenli Olarak İnceleyin
 • Rakiplerinizin Takipçilerini Takip Edin
 • Rakiplerinizin Takipçilerinin Gönderilerini Beğenin ve Yorum Yapın
 • Tekrarı ve Tutarlılığı İhmal Etmeyin
Paylaşım Yapmak İçin En İyi Saat Kaçtır?

Instagram paylaşımlarında doğru saatte paylaşım yapmak hem alacağınız gösterim hem de etkileşim üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Her hesabın hangi saatte paylaşım yapması gerektiği takipçilerinin aktif olduğu saatlere göre değişiklik gösterir. Takipçilerinizin hangi saatte aktif olduğunu görebilmeniz için Instagram'da işletme hesabı olmanız ve Analiz kısmı altındaki alandan Kitle sekmesine girmeniz gerekir. Buradaki zaman aralıkları geniş olacağından ve birbirine yakın olacağından karar vermeniz çok da kolay olmayabilir. 

Byte olarak Türkiye'de faaliyet gösteren onlarca markaya sosyal medya danışmanlık hizmeti verdiğimizden dolayı internetteki İngilizce çevirisi temelsiz bilgilerin aksine elimizde ülkemizdeki sosyal medya kullanımına özel bazı veriler bulunuyor. Elimizdeki markaların ortak verisine göre Instagram'da paylaşım yapmak için en verimli olan günler; Salı ve Perşembe, en verimli olan saatler ise 11:00 ve 20:00 olarak öne çıkıyor.

Takipçi Satın Almak Zararlı Mı?

“%100 gerçek, gerçek Instagram takipçileri satın alın”
“Instagram'da beğeni satın alın”
“Instagram Takipçi Satın Alın”

Sosyal medya hesabınızda dolaşan yukarıdaki reklamları görmüş olabilirsiniz. Ancak, bu yöntemler gerçekten de işe yarıyor mu?
Elbette, yüksek sayıda takipçiye sahip olmak cazip geliyor ve takipçi sayınızı artırmak için bu kolay bir yol gibi görünüyor. Ne yazık ki, bunlar uzun vadede hesabınıza zarar verebilir.
Instagram'da "sahte büyüme" yakalayabileceğiniz yüzlerce hile ve yol var. Takipçi, yorum ve beğeni satın almak nispeten kolaydır ancak son derece tehlikelidir. Bu tekniklerin kullanılması nedeniyle Instagram hesabınız yasaklanabilir ve silinebilir.

Daha fazla takipçi, ürünlerin satılacağı veya işletmenizin para kazanacağı anlamına gelmez. Gerçek gelire sahip olmanın yolu, yalnızca bu insanların sunduğunuz ürünle gerçekten ilgilenmesidir. Bu insanlar gerçek değilse veya şüpheli stratejilerden sayfanıza çekildiyse, işiniz için hiçbir şey ifade etmez. Daha fazla takipçinin otomatik olarak daha fazla satışa dönüştüğü izlenimine kapılmayın.

Takipçi satın almanın en büyük zararı ise Instagram algoritmalarını altüst etmesi sebebiyle sayfanızın reklamlarının ve etkileşim oranlarının yerle yeksan olmasına sebep olmasıdır.

Instagram Algoritması Nasıl Çalışır?

Instagram'ın resmi açıklamasına göre, paylaşılan içerikler için Instagram algoritmasını etkileyen 6 temel faktör vardır:

 • İlgi ve Alaka Durumu: Takip ettikleriniz, beğendikleriniz, yorum yaptıklarınız, paylaştıklarınız.
 • İlişki: Daha çok etileşime girdiğiniz kişilerle ilişki düzeyiniz belirlenir ve bu gönderilerin gösterimi önceliklendirilir.
 • Güncellik: Algoritma yalnızca Instagram gönderinizin ne kadar etkileşim aldığına dikkat etmekle kalmaz, aynı zamanda fotoğrafın ne kadar süre önce yayınlandığına da bakar.
 • Sıklık: Instagram uygulamasını ne sıklıkla açıyorsunuz? Sık kaydırma yapan biriyseniz, Instagram size son ziyaretinizden bu yana en iyi gönderileri göstermeye çalıştığından, feed'iniz daha kronolojik görünecektir.
 • Takip Etmek: Instagram'da kaç kişiyi takip ediyorsun? Çok sayıda insanı takip ediyorsanız, Instagram'ın seçebileceğiniz daha fazla seçeneği vardır, bu nedenle muhtemelen her hesaptaki tüm gönderileri görmezsiniz.
 • Kullanım: Instagram'da yeterince zaman harcarsanız, görecek yeni içeriğiniz bile bitebilir. Bu gerçekleştiğinde, algoritma, önceki etkileşimlerinize dayalı olarak size yeni hesaplardan önerilen içeriği sunacaktır.

Dijital Reklam Yönetimi Nedir?

Intagram, Google başta olmak üzere Criteo, Facebook, Twitter, LinkedIn ve TikTok gibi tüm reklam platformlarında reklamlarınızın etkili bir strateji çerçevesinde yönetilmesini sağlıyoruz.

Hangi Platformlarda Reklam Yönetiyoruz?

Intagram, Google başta olmak üzere Criteo, Facebook, Twitter, LinkedIn ve TikTok gibi tüm reklam platformlarında reklamlarınızın etkili bir strateji çerçevesinde yönetilmesini sağlıyoruz.

Best Practices for Keyword Density
Google has said for years that the most important single factor to them is high quality content. Now more than ever, they have the ability.
Best SEO Practices for Page Layouts

We help ambitious businesses like yours generate more profits by building awareness, driving web traffic, connecting with customers.

What is off page SEO link building?
Google has said for years that the most important single factor to them is high quality content. Now more than ever, they have the ability.
Best SEO Practices for High Quality Content

We help ambitious businesses like yours generate more profits by building awareness, driving web traffic, connecting with customers.

Social Media’s Role in SEO
Google has said for years that the most important single factor to them is high quality content. Now more than ever, they have the ability.
How Does Off Site SEO Work?

We help ambitious businesses like yours generate more profits by building awareness, driving web traffic, connecting with customers.

Why is SEO Link Building Important?
Google has said for years that the most important single factor to them is high quality content. Now more than ever, they have the ability.
Why is Researching Keywords Important?

We help ambitious businesses like yours generate more profits by building awareness, driving web traffic, connecting with customers.

Best Practices for Keyword Density
Google has said for years that the most important single factor to them is high quality content. Now more than ever, they have the ability.
Best SEO Practices for Page Layouts

We help ambitious businesses like yours generate more profits by building awareness, driving web traffic, connecting with customers.

What is off page SEO link building?
Google has said for years that the most important single factor to them is high quality content. Now more than ever, they have the ability.
Best SEO Practices for High Quality Content

We help ambitious businesses like yours generate more profits by building awareness, driving web traffic, connecting with customers.

Social Media’s Role in SEO
Google has said for years that the most important single factor to them is high quality content. Now more than ever, they have the ability.
How Does Off Site SEO Work?

We help ambitious businesses like yours generate more profits by building awareness, driving web traffic, connecting with customers.

Why is SEO Link Building Important?
Google has said for years that the most important single factor to them is high quality content. Now more than ever, they have the ability.
Why is Researching Keywords Important?

We help ambitious businesses like yours generate more profits by building awareness, driving web traffic, connecting with customers.

Best Practices for Keyword Density
Google has said for years that the most important single factor to them is high quality content. Now more than ever, they have the ability.
Best SEO Practices for Page Layouts

We help ambitious businesses like yours generate more profits by building awareness, driving web traffic, connecting with customers.

What is off page SEO link building?
Google has said for years that the most important single factor to them is high quality content. Now more than ever, they have the ability.
Best SEO Practices for High Quality Content

We help ambitious businesses like yours generate more profits by building awareness, driving web traffic, connecting with customers.

Social Media’s Role in SEO
Google has said for years that the most important single factor to them is high quality content. Now more than ever, they have the ability.
How Does Off Site SEO Work?

We help ambitious businesses like yours generate more profits by building awareness, driving web traffic, connecting with customers.

Why is SEO Link Building Important?
Google has said for years that the most important single factor to them is high quality content. Now more than ever, they have the ability.
Why is Researching Keywords Important?

We help ambitious businesses like yours generate more profits by building awareness, driving web traffic, connecting with customers.

Best Practices for Keyword Density
Google has said for years that the most important single factor to them is high quality content. Now more than ever, they have the ability.
Best SEO Practices for Page Layouts

We help ambitious businesses like yours generate more profits by building awareness, driving web traffic, connecting with customers.

What is off page SEO link building?
Google has said for years that the most important single factor to them is high quality content. Now more than ever, they have the ability.
Best SEO Practices for High Quality Content

We help ambitious businesses like yours generate more profits by building awareness, driving web traffic, connecting with customers.

Social Media’s Role in SEO
Google has said for years that the most important single factor to them is high quality content. Now more than ever, they have the ability.
How Does Off Site SEO Work?

We help ambitious businesses like yours generate more profits by building awareness, driving web traffic, connecting with customers.

Why is SEO Link Building Important?
Google has said for years that the most important single factor to them is high quality content. Now more than ever, they have the ability.
Why is Researching Keywords Important?

We help ambitious businesses like yours generate more profits by building awareness, driving web traffic, connecting with customers.

Best Practices for Keyword Density
Google has said for years that the most important single factor to them is high quality content. Now more than ever, they have the ability.
Best SEO Practices for Page Layouts

We help ambitious businesses like yours generate more profits by building awareness, driving web traffic, connecting with customers.

What is off page SEO link building?
Google has said for years that the most important single factor to them is high quality content. Now more than ever, they have the ability.
Best SEO Practices for High Quality Content

We help ambitious businesses like yours generate more profits by building awareness, driving web traffic, connecting with customers.

Social Media’s Role in SEO
Google has said for years that the most important single factor to them is high quality content. Now more than ever, they have the ability.
How Does Off Site SEO Work?

We help ambitious businesses like yours generate more profits by building awareness, driving web traffic, connecting with customers.

Why is SEO Link Building Important?
Google has said for years that the most important single factor to them is high quality content. Now more than ever, they have the ability.
Why is Researching Keywords Important?

We help ambitious businesses like yours generate more profits by building awareness, driving web traffic, connecting with customers.

SEO - Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Sitenizin Arama Mototu Optimizasyonu (SEO) çalışmalarını yapıyor, ihtiyaç duyduğunuz ürün, kategori, blog yazıları gibi içeriklerinizi belli bir stateji doğrultusunda üretiyoruz.

Nasıl Google'da Üst Sıralarda Çıkılır?

Intagram, Google başta olmak üzere Criteo, Facebook, Twitter, LinkedIn ve TikTok gibi tüm reklam platformlarında reklamlarınızın etkili bir strateji çerçevesinde yönetilmesini sağlıyoruz.

Sosyal Medya Hesap Yönetimi

Tüm sosyal medya kanallarınızın paylaşım stratejileri, içerik yönetimleri ve aksiyon aşamlarında ihtiyaç duyduğunuz hizmetleri sizlere sağlıyoruz.

Hangi Hesapları Yönetiyoruz?

Intagram, Google başta olmak üzere Criteo, Facebook, Twitter, LinkedIn ve TikTok gibi tüm reklam platformlarında reklamlarınızın etkili bir strateji çerçevesinde yönetilmesini sağlıyoruz.

Influencer Pazarlaması

Instagram başta olmak üzere sosyal medya mecralarındaki alanınıza en uygun influencerlar ile markanızı buluşturuyor, en verimli çalışmaların yapılmasına imkan tanıyacak pazarlama kampanyalarını hayata geçiriyoruz.

Influencerlar ile Çalışmak Gerçekten Faydalı mı?

Intagram, Google başta olmak üzere Criteo, Facebook, Twitter, LinkedIn ve TikTok gibi tüm reklam platformlarında reklamlarınızın etkili bir strateji çerçevesinde yönetilmesini sağlıyoruz.

E-posta Pazarlaması

Instagram başta olmak üzere sosyal medya mecralarındaki alanınıza en uygun influencerlar ile markanızı buluşturuyor, en verimli çalışmaların yapılmasına imkan tanıyacak pazarlama kampanyalarını hayata geçiriyoruz.

Influencerlar ile Çalışmak Gerçekten Faydalı mı?

Intagram, Google başta olmak üzere Criteo, Facebook, Twitter, LinkedIn ve TikTok gibi tüm reklam platformlarında reklamlarınızın etkili bir strateji çerçevesinde yönetilmesini sağlıyoruz.

Grafik Tasarım Neyi Kapsar?

Instagram başta olmak üzere sosyal medya mecralarındaki alanınıza en uygun influencerlar ile markanızı buluşturuyor, en verimli çalışmaların yapılmasına imkan tanıyacak pazarlama kampanyalarını hayata geçiriyoruz.

UI/UX Tasarımı Nedir?

Intagram, Google başta olmak üzere Criteo, Facebook, Twitter, LinkedIn ve TikTok gibi tüm reklam platformlarında reklamlarınızın etkili bir strateji çerçevesinde yönetilmesini sağlıyoruz.

Best Practices for Keyword Density
Google has said for years that the most important single factor to them is high quality content. Now more than ever, they have the ability.
Best SEO Practices for Page Layouts

We help ambitious businesses like yours generate more profits by building awareness, driving web traffic, connecting with customers.

What is off page SEO link building?
Google has said for years that the most important single factor to them is high quality content. Now more than ever, they have the ability.
Best SEO Practices for High Quality Content

We help ambitious businesses like yours generate more profits by building awareness, driving web traffic, connecting with customers.

Social Media’s Role in SEO
Google has said for years that the most important single factor to them is high quality content. Now more than ever, they have the ability.
How Does Off Site SEO Work?

We help ambitious businesses like yours generate more profits by building awareness, driving web traffic, connecting with customers.

Why is SEO Link Building Important?
Google has said for years that the most important single factor to them is high quality content. Now more than ever, they have the ability.
Why is Researching Keywords Important?

We help ambitious businesses like yours generate more profits by building awareness, driving web traffic, connecting with customers.

Best Practices for Keyword Density
Google has said for years that the most important single factor to them is high quality content. Now more than ever, they have the ability.
Best SEO Practices for Page Layouts

We help ambitious businesses like yours generate more profits by building awareness, driving web traffic, connecting with customers.

What is off page SEO link building?
Google has said for years that the most important single factor to them is high quality content. Now more than ever, they have the ability.
Best SEO Practices for High Quality Content

We help ambitious businesses like yours generate more profits by building awareness, driving web traffic, connecting with customers.

Social Media’s Role in SEO
Google has said for years that the most important single factor to them is high quality content. Now more than ever, they have the ability.
How Does Off Site SEO Work?

We help ambitious businesses like yours generate more profits by building awareness, driving web traffic, connecting with customers.

Why is SEO Link Building Important?
Google has said for years that the most important single factor to them is high quality content. Now more than ever, they have the ability.
Why is Researching Keywords Important?

We help ambitious businesses like yours generate more profits by building awareness, driving web traffic, connecting with customers.

Best Practices for Keyword Density
Google has said for years that the most important single factor to them is high quality content. Now more than ever, they have the ability.
Best SEO Practices for Page Layouts

We help ambitious businesses like yours generate more profits by building awareness, driving web traffic, connecting with customers.

What is off page SEO link building?
Google has said for years that the most important single factor to them is high quality content. Now more than ever, they have the ability.
Best SEO Practices for High Quality Content

We help ambitious businesses like yours generate more profits by building awareness, driving web traffic, connecting with customers.

Social Media’s Role in SEO
Google has said for years that the most important single factor to them is high quality content. Now more than ever, they have the ability.
How Does Off Site SEO Work?

We help ambitious businesses like yours generate more profits by building awareness, driving web traffic, connecting with customers.

Why is SEO Link Building Important?
Google has said for years that the most important single factor to them is high quality content. Now more than ever, they have the ability.
Why is Researching Keywords Important?

We help ambitious businesses like yours generate more profits by building awareness, driving web traffic, connecting with customers.

Dijital Dünyada Rekabete
Hazır Mısınız?