fbpx

Dofollow Geri Bağlantıları (Dofollow Backlinks) - Dofollow, “nofollow” etiketinin bir hiper bağlantısının olmadığını belirten bir ifadeyi ifade eder. Köprüler, köprüye bir "Nofollow" kod parçası eklenene kadar bir "Dofollow" etiketi içerir. Dofollow etiketleri, SEO eşitliğini bir hedef URL iletir. Nofollow etiketleri yoktur. Eşitlik, Google sıralamasının oluşturulmasına yardımcı olur.

Doğrudan Trafik (Direct Traffic) - Doğrudan trafik, doğrudan bir web sayfasına giden bir net kullanıcıyı ifade eder. Başka bir deyişle, net kullanıcı tarayıcısına bir URL yazar veya bir siteye erişmek için bir yer imi kullanır. Doğrudan trafik, bir reklama tıklamadan, bir CTA tarafından ayartılmadan veya bir e-postaya yanıt vermeden veya önceki bir reklamın başka bir biçimine girmeden bir web sayfasına ulaşan site ziyaretçileri olarak kabul edilir. Google Analytics, organik, yönlendirme, ücretli e-posta, sosyal, doğrudan vb. kanallardan gelen trafiğin, tüketici davranışlarının ve dönüşümlerin bir özetini sunar.

Dönüşüm Oranı (Conversion Rate) - Dönüşüm oranı, bir site işlemini tamamlayan web sitesi ziyaretçilerinin yüzdesini ifade eder. İşlem, pazarlamacının önceden tanımlanmış hedefi olarak adlandırılır. Önceden tanımlanmış bir hedef, bir satın alma veya ziyaretçi bilgi talebi olarak kabul edilebilir. Örneğin, 100 tüketici bir web sitesini ziyaret ediyor ve 10'u web sitesinden satın alma yapıyor ise dönüşüm oranı %10'dur.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu – CRO (Conversion Rate Optimization – CRO) - Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO), bir dijital pazarlama dalını ifade eder. Şube hedefi, web sayfası/sayfalarının dönüşüm oranlarını artırmaktır. Sayfa dönüşüm oranı ne kadar yüksek olursa, sayfa o kadar karlı olur. Pazarlamacılar, ziyaretçi davranışına hükmetmek için stratejiler kullanır. Tüketici psikolojisi pazarlama ve web tasarımı ile birleştirilmiştir. İki versiyonun CRO'su, daha yüksek dönüşüm oranları için hangi varyasyonun daha etkili olduğunu belirlemek için bir AB testi ile test edilir.

Duyarlı Web Tasarımı (Responsive Web Design) - Duyarlı web tasarımı, sayfa içeriğini doğru şekilde görüntülenecek ekran boyutuna veya cihaza göre ayarlayan bir web sitesi oluşturma anlamına gelir. Başka bir deyişle, sayfa içeriğinin eksiksiz ve doğru bir görsel gösterimi, cihazın ekran boyutundan bağımsız olarak doğru bir şekilde gösterilir. Duyarlı web tasarımı ile bir web sitesi, kullanıcının cihazının ekran boyutuna "yanıt verir" ve sitenin içeriğini ve resimlerini ekrana mükemmel şekilde uyacak şekilde ayarlar.