fbpx

Anahtar Kelime İfadeleri (Keyword Phrases) - Anahtar kelime öbekleri, arama motorlarında bilgi pazarlamak ve bulmak için kullanılan iki veya daha fazla kelime grubunu ifade eder. Örneğin, bir internet kullanıcısı dijital pazarlama hakkında bilgi istiyor. Kullanıcı, tarayıcısına "dijital pazarlama" yazar. Arama sonuçları, dijital pazarlama bilgilerini ve işletmeleri çeker. Anahtar kelime öbekleri, kullanıcıların ve pazarlamacıların daha spesifik bilgiler bulmak için kelimeleri bir araya getirmesine olanak tanır.

Anahtar Kelime Yoğunluğu (Keywords Density) - Anahtar kelime yoğunluğu, sayfanın toplam kelime sayısına kıyasla bir anahtar kelimenin bir web sayfasında görünme sayısını/yüzdesini ifade eder.

Anahtar Kelimeler (Keywords) - Anahtar kelimeler, pazarlamacıların sayfada ve pazarlama içeriğinde kullandığı bir kelimeye veya kelime öbeğine atıfta bulunur. Google ve diğer arama motorları, arama tarayıcılarındaki ve SEO içeriğindeki anahtar kelimeleri tanır. Örneğin, bir kullanıcı bir aramayı tamamlamak için bir anahtar kelime yazar. Google, anahtar kelimeyi tanır ve anahtar kelimeyle ilgili içeriği tarar. SEO'ya odaklanan pazarlamacılar, arama motorlarında anahtar kelimeleri ile tanınırlar.

Arama Ağı - Arama ağı, reklam gösterimlerine izin veren bir grup web sitesini ifade eder. Örneğin, Google'ın Arama Ağı, reklamları görüntülemek için Google ile iş ortaklığı yapan hem Google hem de Google dışı web sitelerinden oluşan bir gruptur. Reklamverenler genellikle reklamlarının ağda gösterilmesi için ödeme yapar.

Arama Algoritması (Search Algorithm) - Arama algoritması, bir veri koleksiyonu arasında belirli verileri bulmak için bir algoritma tarafından kullanılan süreci ifade eder. Arama motoru algoritması, arama motorlarının bir web sayfasını indekslemek ve sıralamak için kullandığı kurallar ve formüldür. Bir arama algoritması, aynı zamanda bir arama motoru algoritması olarak da adlandırılır.

Arama Motorları (Search Engines) - Arama motorları, World Wide Web'de bilgi aramak amacıyla geliştirilmiş bir yazılım sistemini ifade eder. Bir web tarayıcısı araması yapıldığında görüntülenen arama motoru sonuçları. Örneğin, bir web kullanıcısı arama tarayıcısına “Starbucks” yazar. Arama motoru sonuçları sayfalarda görüntülenir ve kullanıcıya Starbuck sonuçları sağlar. Bilgiler, web sayfaları, resimler ve diğer dosya türlerinin bir karışımı olabilir. Bilgi dizine eklenir ve bir arama yapıldığında, sonuçları göstermek için anahtar kelime araması başına ilgili bilgileri çeker. Google, Bing ve Yahoo en çok bilinen arama motorlarıdır.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO – Search Engine Optimization) - Arama motoru optimizasyonu, arama motoru optimizasyonunun kısaltmasını ifade eder. SEO, arama sonuçlarını geliştirmek ve marka bilinirliği oluşturmak için bir pazarlama stratejisidir. SEO pazarlaması, içerik pazarlaması, bağlantı edinme ve teknik ve kod geliştirme gibi farklı metodolojiler kullanır. SEO organik pazarlamadır, yani PPC gibi ücretli kanalları içermez.

Arama Motoru Pazarlaması (SEM – Search Engine Marketing) - SEM – Arama Motoru Pazarlaması: SEM, arama motoru pazarlamasının kısaltmasını ifade eder. SEM, iki tür dijital pazarlamayı ifade eder. İlk olarak, SEM, herhangi bir arama motoru dijital pazarlamasını ifade eder. İkincisi, SEM, ücretli arama motoru dijital pazarlamasını ifade eder. Çoğu zaman, SEM'den bahsedildiğinde, PPC kampanyaları gibi ikinci, ücretli arama motoru pazarlamasına atıfta bulunur.

Arama Motoru Sonuç Sayfası (SERP – Search Engine Results Page) - SERP, arama motoru sonuç sayfasının kısaltmasını ifade eder. Arama motoru sonuç sayfaları, bir İnternet kullanıcısı bir tarayıcı araması yaptığında arama sonuçlarının listesini içeren sayfalardır. Örneğin, bir İnternet kullanıcısı tarayıcısına “Starbucks” yazar. Arama motoru sonuç sayfaları yerel Starbucks'ı gösterir.

B2B Dijital Pazarlama (B2B Digital Marketing) - B2B dijital pazarlama, potansiyel müşterilere ulaşmak ve müşterileri dönüştürmek için kullanılan dijital teknolojileri ve stratejileri ifade eder. B2B, "Business 2 business" olarak kısaltılır. B2B dijital pazarlama yöntemleri, pazarlamacıların hedeflenen, ölçülebilir ve etkileşimli kitlelere odaklanmasını sağlar. Ürün ve hizmetler, dijital içerik pazarlaması ve sosyal medya pazarlaması gibi farklı dijital pazarlama yöntemleriyle tanıtılmaktadır. Bu tür pazarlama, marka bilinirliği, tercih oluşturma ve potansiyel müşteriler ve müşterilerle etkileşim kurmada etkili olarak kabul edilir. B2B dijital pazarlama yöntemleri arasında arama motoru optimizasyonu, arama motoru pazarlaması, etkileyici pazarlama, içerik pazarlaması, e-ticaret pazarlaması, veriye dayalı pazarlama, kampanya pazarlaması, içerik otomasyonu, sosyal medya pazarlaması, doğrudan e-posta pazarlaması, sosyal medya optimizasyonu, e-Kitaplar, görüntülü reklamcılık bulunur. reklam ve optik diskler ve oyunlar.