fbpx

Müşteri Deneyimi (Customer Experience) - Müşteri deneyimi, tüketici/müşterinin iş ilişkisi boyunca organizasyon ve müşteri ilişkileri kalitesini ifade eder. Etkileşim üç bölümden oluşur: müşteri yolculuğu, müşteri ve iş etkileşimi türü (net üzerinden, yüz yüze, telefonda vb.) ve müşterinin çevresel deneyimi. Olumlu bir müşteri deneyimi, işletmeyle tüm etkileşim noktalarından/deneyimlerinden memnun olan bir müşteriyi ifade eder.

Müşteri Edinme Maliyeti (Customer Acquisition Cost) - Müşteri edinme maliyeti, bir satışa yol açan harcanan maliyetleri ifade eder. Pazarlamada, müşterinin gerçek değerini hesaplamak önemli bir ölçüdür. Pazarlamacılar, bir müşteriye kârlı bir şekilde harcanabilecek kaynakların yüzdesini belirlemek için müşteri edinme maliyetini kullanır.

Müşteri Problem Noktası (Customer Pain Point) - Müşteri Problem Noktası, bir işletmenin potansiyel müşterilerinin yaşadığı belirli bir sorunu veya sorunu ifade eder. Problem noktaları çeşitli ve farklıdır ve muhtemelen potansiyel müşteriye özgüdür. Sorunlu noktaların ana türleri arasında finansal sorunlu noktalar, üretkenlikte sorunlu noktalar, süreç sorunlu noktalar ve destek sorunlu noktalar bulunur.

Müşteri Yaşam Boyu Değeri – CLV (Customer Lifetime Value) - Müşteri yaşam boyu değeri, bir pazarlamacının bir müşteri ilişkisinin tüm geleceğine atfedilen net kâr tahminini ifade eder. Pazarlamacılar, karmaşık tahmine dayalı analitik tekniklerinin kullanımına yönelik veri ve bilgilerin incelenmesini içerebilen tahmin modelini kullanır. CLV zaman zaman karmaşık, sofistike ve doğru olabilir.

Müşteri Yaşam Döngüsü (Customer Lifecycle) - Müşteri yaşam döngüsü, bir marka, ürün ve/veya hizmet sadakatini değerlendirirken, satın alırken, kullanırken ve sürdürürken bir müşterinin ulaşması, elde etmesi, dönüştürülmesi, elde tutulması ve sadakatini ifade eder.

Niş Pazarlama (Niche Marketing) - Niş pazarlama, konsantre bir pazarlama türünü ifade eder. Farklı kitleleri hedeflemek için kullanılan stratejik pazarlamadır. Niş pazarlama fikri, daha önemli pazarlama sonuçları için çevrimiçi popülasyonun daha küçük kesimlerini hedeflemektir. Pazarlamacılar, tüketicileri stratejik olarak hedeflemek için bir grup tüketicinin ihtiyaçlarını, isteklerini ve gereksinimlerini belirler.

Nofollow Linkler - Nofollow bağlantıları, web tarayıcıları ve arama motorları ile iletişim kuran bir HTML bağlantısının rel niteliğine atanabilen bir değeri ifade eder. Nofollow, web tarayıcısına ve arama motorlarına bağlantının SEO eşitliğine hakkı olmadığını bildirmektir. Başka bir deyişle, köprü sitenin sıralamasını etkilememelidir. Google yönergeleri, ücretli bir basın bülteni veya yinelenen bir site gibi doğal olmayan herhangi bir bağlantının nofollow etiketine sahip olması gerektiğini belirtir.

Öne Çıkan Snippet (Featured Snippet) - Google, arama sayfalarında öne çıkarmak için bir web sayfasından bilgilendirici içerik aldığında. Öne çıkan snippet'ler, bir sorguyla ilgili özetlenmiş bilgilerdir.

Organik Arama Trafiği (Organic Search Traffic) - Organik arama trafiği, ücretsiz arama motoru sonuçlarından kaynaklanan bir web sitesine giden trafik kaynağını ifade eder. Google ve diğer arama motorları, web sitelerini arama motoru sonuçları için sıralamak için çeşitli faktörler kullanır. Sıralama faktörleri arasında organik SEO bulunur. Organik SEO, içerik pazarlaması, blog oluşturma, basın bültenleri, incelemeler, sosyal medya ve geri bağlantıları içerir.

Ortalama Konum (Average Position) - Ortalama konum, "reklamınızın diğer reklamlara göre tipik olarak nasıl sıralandığını açıklayan bir istatistik" anlamına gelir. Bir arama sayfasında, Google AdWords'ün dört üst konumu vardır (1 – 4). 1 – 4 arasındaki konumlar, arama sonuçları sayfalarının en üstünde görünür. 5+ reklam konumları, arama sonuçları sayfasının altında görüntülenir. Google, reklam konumunu reklam sıralamasına göre belirler. Google, pazarlamacının teklifine ve anahtar kelimesine, reklamına ve web sitesi veya açılış sayfası kalitesine göre puan verir. Puan ne kadar iyi olursa, reklam için sıralama konumu o kadar iyi olur. Reklamlar, tarih ve saat için verilen yüksek tekliflere bağlı olarak gün boyunca konumdan konuma değişiklik gösterebilir. Google AdWords Araçları, pazarlamacıların reklamlarının ortalama konumunu analiz etmelerine olanak tanır.