fbpx

Kalite Puanı (Quality Score) - Kalite puanı, bir kampanyadaki PPC anahtar kelimelerinin kalitesine ve alaka düzeyine özel bir Google AdWords derecelendirmesini ifade eder. Google, içerik/reklam metni, açılış sayfası kalitesi ve alaka düzeyi ile beklenen tıklama oranı üzerinden puan alır. Pazarlamacılar, reklam açık artırmalarında yardımcı olduğu için yüksek kaliteli bir puandan yararlanır; bu, yüksek bir puanın arama sonuçlarında daha yüksek bir reklam sıralamasına ve daha düşük kampanya maliyetlerine yol açabileceği anlamına gelir.

Kanonik URL (Canonical Element) - Bir kurallı öğe veya rel=canonical, web yöneticilerinin yinelenen içerik sorunlarını önlemek için kullandığı bir HTML öğesini ifade eder. RFC 6596 kodu, bir web sayfasının HTML başlığına eklenir. Kod, Google tarayıcılarını yinelenen sayfa içeriği konusunda uyarmak için kullanılır. Bir web sayfasının standart (tercih edilen) sürümü, sayfanın orijinal içeriğidir ve web yöneticisine verilen arama motoru optimizasyonu kredisinin bir parçası olarak belirtilir. Yinelenen içerik, orijinal kaynağa veya web sitesine/sayfaya SEO kredisi sağlayarak, kaynak URL'ye yönelik kurallı içeriğe işaret etmelidir.

Karşılıklı Bağlantılar (Reciprocal Links) - Karşılıklı bağlantılar, birbirine bağlantı veren iki web sitesini ifade eder. Karşılıklı bağlantılar genellikle her iki sitenin arama motoru sonuçlarındaki sıralamasını yükseltmek için kullanılır. Google ve diğer arama motorları, karşılıklı bağlantıları arama motorlarını manipüle etmek için bir taktik olarak görebilir ve web yöneticilerini karşılıklı bağlantı kullanımı nedeniyle cezalandırabilir.

Konum (Position) - Konum, Google arama sonuçları yerleşimini ifade eder. Konum, bir sitenin belirli bir sorgu için arama sayfaları sonuçlarında konumlandığı yerdir.

Köprü Link (Hyperlink) - Köprü, bir web sayfasından başka bir sayfaya bağlantı oluşturmak için kullanılan bir HTML kodunu ifade eder. HTML kodu genellikle, vurgulanan kelime veya resim tıklandığında kullanıcıyı doğrudan konuma götürecek vurgulanmış bir kelime veya resim içerir.

Kullanıcı Arayüzü (UI -User Interface) - Kullanıcı Arayüzü (UI), bir kullanıcı arayüzünün kısaltmasını ifade eder. Kullanıcı arayüzü, bir kullanıcı ve dijital cihazın etkileşimde bulunduğu araçları ifade eder. Örneğin, giriş cihazları ve yazılım kullanımı ve sitedeyken sitenin ziyaretçi davranışı. Bir kullanıcı arayüzü kullanıcı dostu olmalıdır.

Kullanıcı Deneyimi (UX – User Experience) - UX, Kullanıcı Deneyimi'nin kısaltmasını ifade eder. UX, bir kullanıcının bir web sitesi veya uygulama ile etkileşim kurma biçimini ifade eder. Örneğin, bir ziyaretçinin bir sitedeyken ziyaret ettiği web sayfaları, ziyaretçinin bir sayfayı nasıl kaydırdığı ve ziyaretçinin bir sayfada "gezindiği" alanlar vb. Ziyaretçinin site davranışını veya UX'i bilmek, pazarlamacıların dönüşüm oranlarını iyileştirmesine yardımcı olur. İyi bir UX, tekrar eden kullanıcıları ve etkileşimi tetiklediğinden, pazarlamacıların iş uğruna iyi bir UX'e sahip olması esastır.